Κολοσσός – Προμηθέας 73-70: Τεράστια «ανάσα» σε ματς… ροντέο (vid)

Με μεγάλο σουτ του Ζερμέιν Λοβ στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με 73-70 του Προμηθέα και ανάσανε βαθμολογικά.

Νίκη τεράστιας αξίας πήρε ο Κολοσσός απέναντι στον Προμηθέα με 73-70, στη Ρόδο, για την 17η αγωνιστική της Basket League. Μεγάλο σουτ από τον Ζερμέιν Λοβ στα 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στο 6-11 πλέον οι νησιώτες, στο 11-6 οι Πατρινοί που αγωνίστηκαν στο μεγαλύτερο μέρος χωρίς τον Οκτάβιους Έλις, καθώς μετά από 10:46 συμμετοχής, ο Αμερικανός σέντερ αποβλήθηκε!

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλύτερη εικόνα, απέναντι σε έναν ιδιαίτερα άστοχο και προβληματικό στην επίθεση Προμηθέα (20-9 το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο). Με τους Αγκμπελέζε και Κρόμα να δίνουν πολύτιμές επιθετικές λύσεις ο Κολοσσός διατηρούσε συνεχώς ένα πολύτιμο προβάδισμα (22-16, 32-24) με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 34-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξαν όλα όμως. Ο Προμηθέας άρχισε να σκοράρει κατά… βούληση, με τους Αγραβάνη και Κασελάκη να ηγούνται της αντεπίθεσης. Ετσι η ομάδα του Μάκη Γιατρά προσπέρασε με 39-42 και 47-49 (στο 28’) με το παιχνίδι να αποκτά μια «άγρια ομορφιά»!

Ηταν πλέον ξεκάθαρο ότι όλα θα κρίνονταν στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους προηγήθηκαν με 70-64 (βολές Γκρίφιν) με 57’’ πριν το τέλος.

Ο Αγραβάνης μείωσε σε 70-66 (μετά από επιθετικό ριμπάουντ), ο Χολ ακόμη περισσότερο (70-67 στα 57’’ με 1/2 βολές), με τον Μπράζελτον να τον μιμείται στο δικό του ζευγάρι βολών (71/67 στα 54’’). Ο Χολ είχε και πάλι 1/2 (71-68 στα 47’’), με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν νέο επιθετικό ριμπάουντ με τον Αγραβάνη και πλησιάζουν στον πόντο (71-70 στα 42’’)!

Ο Λαβ όμως ευστόχησε σε μεγάλο σουτ στα 19’’ (73-70), ενώ με 18’’ για το τέλος και μετά το τάιμ άουτ ο Προμηθέας είχε δύο σουτ τριών πόντων με τον Λίποβι όμως ήταν άστοχος και στα δύο.

Κορυφαίοι των νικητών που είχαν το τραγικό 1/17 τρίποντα , αλλά και 62% στα δίποντα (27/43) οι Αγκμπελέζε με 18 και Κρόμα με 15 πόντους αντίστοιχα.

Από πλευράς Πάτρας που πλήρωσε τα 14 λάθη των παικτών της ξεχώρισαν Κασελάκης και Αγραβάνης με 19 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-9,. 34-25, 55-52, 73-70

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές), Γκρίφιν 10, Λοβ 10, Ντάνιελς 4, Κρομά 15 (1), Μπρέιζελτον 10 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μωραΐτης 2 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης, Παύλος 4 (0/3 τρίποντα).

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 5 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Λίποβι 10 (2/8 τρίποντα), Κασελάκης 19 (6/16 σουτ, 7 ριμπάουντ), Έλις 2 (5 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Μπαμπ, Αγραβάνης 20 (6/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 4, Μάντζαρης 3 (1/7 τρίποντα), Κατσίβελης 7.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολοσσός – Προμηθέας 73-70: Τεράστια «ανάσα» σε ματς… ροντέο (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.