Κολοσσός Ρόδου- Μεσολόγγι 66-77: Οι νεοφώτιστοι είναι… θρασύτατοι

Ασταμάτητοι… Το Μεσολόγγι είναι νεοφώτιστο αλλά… δεν του φαίνεται καθόλου! Μετά το θρίαμβο επί του Άρη στην πρεμιέρα, πέρασε νικηφόρα (και πολύ άνετα μάλιστα) από τη Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό με 77-66. Και ουσιαστικά από τις πρώτες δύο αγωνιστικές πατάει πολύ γερά στην κατηγορία και στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή. Και καθιέρωση, κατά συνέπεια....

Το Μεσολόγγι είχε πάλι εξαιρετικό Γκριν, ενώ  πολύ σημαντικός ήταν ο Χατζηνικόλας. Αγνώριστος ο Κολοσσός (που είχε 4/25 τρίποντα και 15 λιγότερα ριμπάουντ από τον αντίπαλο) μετά την πολύ καλή εμφάνιση στο Περιστέρι στην πρεμιέρα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Διότι η ψυχολογία ήταν στα… ουράνια μετά το θρίαμβο επί του Άρη και κυρίως διότι ακολούθησε αυτογνωσία: Οι Μεσολογγίτες δούλεψαν σκληρά στην άμυνα και είχαν αυτοπεποίθηση στην επίθεση. Κάτι που αποτυπώθηκε στους αριθμούς του ήρωα της πρεμιέρας (Ντεβόντε Γκριν) αλλά και στην ετοιμότητα παιδιών από τον πάγκο (όπως ο Χατζηνικόλας). Τα ποσοστά των παικτών του Τρικούπη στο περιφερειακό σουτ ήταν εκπληκτικά και κάπως έτσι έφτασαν στη νίκη.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Το εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο που έκαναν οι φιλοξενούμενοι, τοποθέτησε και το θεμέλιο της νίκης. Με επιμέρους σκορ 26-10 οι νεοφώτιστοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, χάρη στην καλή τους άμυνα.

Το Μεσολόγγι προηγήθηκε 37-26 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ενώ 5’36’’ μέχρι να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά με 48-31. Οι Ροδίτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν σε 54-45 στο 31’, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις: 60-45 μέσα σε ένα λεπτό και 65-50 στο 34’ με τον Χατζηνικόλα να είναι καταλυτικός.

Ο MVP: Ο Ντεβόντε Γκριν. Πρωταγωνίστησε στην πρεμιέρα, βάλθηκε να συνεχίσει αλλά με διαφορετικό τρόπο. Κόντρα στον Άρη ήταν ο παίκτης της τελευταίας στιγμής. Απέναντι στον Κολοσσό ήταν ο ηγέτης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Πέρα από το προφανές, δηλαδή τα τρίποντα του Χαρίλαου Τρικούπη (15/28), προσέξτε κάποιες στατιστικές λεπτομέρειες που κάνουν διαφορά: Ο Χαρίλαος Τρικούπης είχε 13 πόντους από λάθη αντιπάλου, 12 από αιφνιδιασμό και 10 από επιθετικό ριμπάουντ!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-11, 26-37, 41-54, 66-77

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Άρτις 11 (5 ασίστ), Καντέρ 15 (5/10 σουτ), Μπιλής 2, Ζάρας 8 (1/3 τρίποντα), Γκόινς 8 (6 ριμπάουντ), Καμαριανός, Ξανθόπουλος 7 (3/9 σουτ), Λάιλ 13 (4/11 σουτ), Αρσενόπουλος, Τουμπά 2

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Γκριν 21 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Φέργκιουσον 8, Αγραβάνης 13 (6 ριμπάουντ, 2/3 τρίποντα), Αμάρντι 12 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 8 (8 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 3, Σαχπατζίδης, Μοτσενίγος, Χατζηνικόλας 9 (3/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γραβάς 3, Μάθις.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολοσσός Ρόδου- Μεσολόγγι 66-77: Οι νεοφώτιστοι είναι… θρασύτατοι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.