Λάρισα- ΑΕΚ 76-75: Εκτέλεση από τον Σμιθ

Η Λάρισα πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της αφού επικράτησε 76-75 της ΑΕΚ μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα. Ο Τζέρι Σμιθ πέτυχε τη νικητήριο καλάθι, αστόχησε ο Λάνγκφορντ στην εκπνοή.

Πολύ μεγάλη νίκη για τη Λάρισα που έψαχνε μια τέτοια επιτυχία και την άξιζε. Η ΑΕΚ (χωρίς τον Λοτζέσκι) είχε κορυφαίο τον Λίνο Χρυσικόπουλο και πολύ καλό τον Μωραϊτη. Τέταρτη ήττα για την «Ένωση» στην Basket League, ίδιο ρεκόρ με το Λαύριο, τρεις νίκες πίσω από τον Παναθηναϊκό.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η Λάρισα πήρε διαφορά στο ημίχρονο και αυτοπεποίθηση από τα τρίποντα (11/13) και στο τέλος με καλές άμυνες (από τον Γουέμπ ειδικά που αποχαιρετά καθώς θα πάει στην Μούρθια) και την προσωπικότητα του Σμιθ, πήρε τη νίκη.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Το κρεσέντο των παικτών της Λάρισας έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων της έδωσε και το προβάδισμα με 51-43 στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν 11/13 τρίποντα (!!!) με τον Τζέρι Σμιθ να έχει 5/5 (και 19 πόντους), τον Τζέιμς Γουέμπ 3/3, τον Κεν Μπράουν 2/3 και τον  Κώστα Παπαδάκη 1/1. Ο καλύτερος σουτέρ της Λάρισας, Μπράντον Ρας είχε 0/1 να φανταστείτε. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 15-7 στο 4’ αλλά τότε άρχισε το ρεσιτάλ τον Θεσσαλών που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 21-20, από τρία τρίποντα του Σμιθ και ένα του Γουέμπ.

H Λάρισα ξέφυγε 56-43 στο 22’ αλλά πλέον  τα τρίποντα δεν έμπαιναν με την ίδια συχνότητα. Η ΑΕΚ ανέβασε την άμυνά της και μείωσε σε 61-60 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Με προσωπικές ενέργειες του Τζέρι Σμιθ (26 πόντοι μέχρι εκείνο το σημείο) η Λάρισα βρέθηκε στο 68-63 στο 33’. Με 4’25’’ για το τέλος, ο Λίνος Χρυσικόπουλος (κορυφαίος της ΑΕΚ μαζί με τον Μωραϊτη) ισοφάρισε σε 70-70 ενώ με βολή του Λάνγκφορντ (στα 3’35’’) η «Ένωση» πέρασε μπροστά μετά από πολλή ώρα (71-70 και λίγο αργότερα 73-70).

Με μίνι σερί 4-0 η Λάρισα πέρασε μπροστά (74-73) ενώ απέμενε 1’01’’ για το τέλος. Ο Γουέμπ σταμάτησε τον Λάνγκφορντ αλλά ο Ρας αστόχησε σε τρίποντο. Με 22,5’’ για το τέλος ο Κιθ Λάνγκφορντ με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 75-74. Ο Σμιθ με 3,3’’ νίκησε τον Σλότερ και η Λάρισα πέρασε μπροστά 76-75 και τελικά πήρε τη νίκη αφού ο Λάνγκφορντ αστόχησε στην εκπνοή

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η Λάρισα είχε 11/13 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 3/13 στο δεύτερο. Τα… έσπασε ο Λάνγκφορντ με 5/18 σουτ.

Ο MVP: Ο Τζέρι Σμιθ φυσικά. Για 9η φορά στην καριέρα του πέτυχε τουλάχιστον 30 πόντους και φυσικά έβαλε και το νικητήριο καλάθι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 51-43, 64-60, 76-75

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 11, Γουέμπ 19, Ρας 3, Κώττας 4, Μούρτος 6, Γκόρντον, Σμιθ 30, Καμπερίδης, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 3

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 11, Λάνγκφορντ 19, Ματσιούλις 2, Μωραϊτης 14, Μόουζες 2, Χρυσικόπουλος 16, Ζήσης 5, Ρογκαβόπουλος 2, Σλότερ 4

Λάρισα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λάρισα- ΑΕΚ 76-75: Εκτέλεση από τον Σμιθ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College