Λάρισα- Ηρακλής 55-70: «Έσπασε το ρόδι» εκτός έδρας

Ο Ηρακλής πέτυχε την πρώτη του νίκη για τη φετινή σεζόν στην Basket League, η οποία ήρθε εκτός έδρας στη Λάρισα.

Ο Ηρακλής μετά από τρεις ήττες πανηγύρισε τη νίκη στο κλειστό της Νεάπολης, επικρατώντας της Λάρισας 70-55.

Ο Τόνι Ντάγκλας σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι κατάφερε να κάνει τη διαφορά και άγγιξε το double- double με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Η διαφορά των 15 πόντων που κατάφερε να πάρει ο Ηρακλής μπορεί να του φανεί πολύτιμη σε ενδεχόμενη μάχη για την παραμονή με τη Λάρισα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Από τη στιγμή που η Λάρισα προηγήθηκε 44-42 με 9’05’’ για το τέλος του αγώνα, ο Ηρακλής βρήκε λύσεις με τέσσερα τρίποντα: Δύο από Ντάγκλας κι ένα από Αγραβάνη και Κουζέλογλου.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 14-0, ξέφυγαν με 56-44 και φυσικά το +12 με ένα πεντάλεπτο για το τέλος ήταν δύσκολο να καλυφθεί.

Ειδικά σε έναν αγώνα με τόσο χαμηλό σκορ. Επίσης σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ το να πετυχαίνει ο Ηρακλής σχεδόν τους μισούς πόντους του από τα λάθη της Λάρισας είναι ένα ενδεικτικό στοιχείο.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:  Ο Ηρακλής ξεκίνησε δυναμικά και με ένα 7-0 σερί πήρε κεφάλι στο σκορ στα πρώτα λεπτά.

Ωστόσο η Λάρισα αντέδρασε και άμεσα κατάφερε να καλύψει τη διαφορά. Όχι μόνο αυτό, μέχρι το τέλος της περιόδου συνέχισε να σκοράρει.

Σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που δεν σκόραραν για πάρα πολύ ώρα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 19-7 για τη Λάρισα.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τους πρώτους πόντους μετά από 10 περίπου λεπτά αγώνα.

Ο Ηρακλής στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου έκανε ένα σερί 7-0 και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά.

Οι δύο ομάδες έκαναν πάρα πολλά λάθη. Αυτό είχε ως αντίκτυπο το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα.

Ο Ηρακλής στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικός και κατάφερε να ανατρέπει την εις βάρος του διαφορά.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 28-30 για τον Ηρακλή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο.

Φυσικά αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν τα πολλά χαμένα σουτ και των δύο ομάδων.

Η  τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 42-42.

Ο Ηρακλής στην τέταρτη περίοδο ήταν αποφασισμένος να φύγει νικητής από τη Λάρισα. Και στα μισά της περιόδου βρέθηκε να έχει το προβάδισμά με 9 πόντους (53-44 στο 35’).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά έδειχναν να μην μπορούν να κάνουν το κάτι παραπάνω.

Η τελευταία περίοδος ήταν η καλύτερη για τον Ηρακλή, ο οποίος σκόραρε 28 πόντους.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Ο Ηρακλής είχε 4/18 τρίποντα στο τέλος της 3ης περιόδου και έγραψε 4/6 στην καθοριστική τελευταία περίοδο.

Σε έναν αγώνα που κρίνεται σε χαμηλό σκορ ο Ηρακλής είχε…25 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Πολύ δε περισσότεροι οι 34 πόντοι από λάθη αντιπάλου!!!Απίστευτα μεγάλα σερί στον αγώνα: Πρώτα η Λάρισα που έκανε 19-0 και μετέτρεψε το 0-7 σε 19-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Και στη συνέχεια ο Ηρακλής που μετέτρεψε το 42-44 σε 56-44 με 14-0. Οι 5 τάπες του Ρέτζι Λιντς.

MVP:  Ο Τόνι Ντάγκλας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-7, 28-30, 42-42, 55-70

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 7, Χάντσον 8, Κρουμπάλι 9, Ζάρας 11, Καράμπελας 6, Τσαϊρέλης 3, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Φόρτσουν 5, Σπαν 6

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κουφός): Αγραβάνης 13, Τέιλορ 3, Κουζέλογλου 5, Ντάγκλας 22, Λιντς 12, Σκορδίλης 4, Φίλλιος 7, Ντάνιελς, Τέρνερ 4, Παπαδάκης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λάρισα- Ηρακλής 55-70: «Έσπασε το ρόδι» εκτός έδρας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.