Λάρισα- Κολοσσός 81-77: Το πρώτο θρίλερ της χρονιάς

Πρώτη παράταση, πρώτη αποβολή προπονητή (Καντζούρης) και πρώτο… θρίλερ για τη φετινή Basket League στη Λάρισα όπου οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν του Κολοσσού Ρόδου.

Ο Ζάρας το άρχισε, ο Θριτ το τελείωσε και η Λάρισα νίκησε 81-77 στην παράταση (69-69 ο κανονικός αγώνας) τον Κολοσσό.

Ο Θριτ ήταν εκείνος στον οποίο οφείλει η Λάρισα τη νίκη. Πρώτα για το σουτ που έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Και μετά για τους κρίσιμους πόντους στο τέλος.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά, λένε. Κι έτσι συνέβη. Ο Θριτ αποδείχθηκε καθοριστικός, όπως προαναφέραμε και η Λάρισα εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της σε συγκεκριμένες κατηγορίες. Όπως πχ στην ευστοχία στις βολές και στα ριμπάουντ.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Για ένα πεντάλεπτο δε σκόραρε άλλος παίκτης πλην του Ζάρα για τη Λάρισα (12-6) και παράλληλα τα τρίποντα έδιναν σιγουριά στους γηπεδούχους (18-11 με 5/6 σουτ έξω από τα 6,75μ.).

Μέχρι εκείνο το σημείο ο Ζάρας είχε 15 πόντους! Η κυριαρχία των γηπεδούχων στα ριμπάουντ τους έδινε σιγουριά αφού μάλιστα σούταραν σταθερά καλά.

Στα μισά της δεύτερης περιόδου, η Λάρισα ξέφυγε 38-26 και είχε τον έλεγχο αφού εκτός του Ζάρα, βρήκε δεύτερο πόλο στην επίθεση με τον Τζέιλεν Χάντσον. Ο Κολοσσός βρήκε λύσεις, αμυντικά κι επιθετικά και στο 18’ μείωσε σε 40-35 και λίγο αργότερα 41-37.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 43-37 για τη Λάρισα που είχε 13 περισσότερα ριμπάουντ από τον Κολοσσό (24-11). Αλλά και 15 πόντους από δεύτερες επιθέσεις. Ο Κολοσσός πλησίασε σε 48-47 στο 26’ καθώς είχε βελτιώσει την άμυνά του και είχε ορθολογικό τρόπο ανάπτυξης.

Πλέον ο αγώνας είχε αποκτήσει άλλο ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «κλείσουν» στο +8 την 3η περίοδο (σκορ 59-51). Ο Κολοσσός επέστρεψε, μείωσε σε 61-60 στο 34’30’’ και ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν για 2’20’’ μέχρι ο Μομίροφ να δώσει προβάδισμα (62-61) στον Κολοσσό. Η Λάρισα έμεινε χωρίς πόντο για 6 λεπτά και ο Ξανθόπουλος με τρίποντο έβαλε για τα καλά μπροστά (65-61) την ομάδα της Ρόδου.

Με 2 βολές του Γουάσινγκτον η Λάρισα μείωσε σε 65-63 αλλά το τρίποντο του Τιλί (1’42’’ για το τέλος) έφερε τον Κολοσσό στο 68-63. Ο Θριτ μείωσε (πάλι με βολές) σε 68-65, ο Τιλί έκανε βήματα και ο Χάντσον έφερε ακόμα πιο κοντά τη Λάρισα (68-67). Ο Μομίροφ αστόχησε σε ελεύθερο σουτ ενώ με 31’’ για το τέλος, ο Κρουμπάλι έκανε βήματα μετά από επιθετικό ριμπάουντ (άστοχο τρίποντο του Θριτ).

Με 10,5’’ για το τέλος, ο Τιλί είχε 1/2 βολές και το σκορ πήγε στο 69-67 για τον Κολοσσό. Ο Θριτ απάντησε με 5,5’’ για το φινάλε και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο… Η Λάρισα είχε τρεις βολές ( η μια απ[ό από τεχνική ποινή στον Ηλία Καντζούρη που αποβλήθηκε) ενώ πέρασαν 3’08’’ μέχρι να πετύχει μια βολή (με τον Τιλί) ο Κολοσσός. Με 1 λεπτό για το τέλος η Λάρισα ήταν στο 76-72 και ο Μέζιτσεκ έκανε επιθετικό φάουλ στον Ζάρα. Όμως ο Γουίλιαμς έκλεψε και 32’’ πριν το τέλος ο Ξανθόπουλος μείωσε σε 74-72.

Κι εκεί έγιναν τα απίστευτα. Ο Θριτ έχασε τη μπάλα, όμως ο Σπαν… έκλεψε και πάλι. Ο Θριτ με καλάθι και βολή (μετά από φάουλ) ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα. Κι ας ευστόχησε ο Μομίροφ σε τρίποντο. Ακόμα δύο βολές του Θριτ έβαλαν τέλος

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Προσέξτε διαφορά στις βολές: 20/22 (90%) η Λάρισα και 7/17 (41%) ο Κολοσσός. Τα ριμπάουντ ήταν 48-34 υπέρ της Λάρισας που πήρε 17 πόντους από δεύτερες επιθέσεις. Ο Κολοσσός είχε 10 λάθη λιγότερα (13 έναντι 23). Ο Ξανθόπουλος με τις 12 ασίστ έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία της Basket League (μετά από Σπανούλη και Διαμαντίδη) που ξεπέρασε τις 1.800 στην καριέρα του.

Ο MVP: Ο Τζέι Θριτ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  24-18,  43-37,  59-51, 69-69 (καν.αγ.), 81-77

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Θριτ 17, Κρουμπάλι 6, Τσαϊρέλης 3, Ζάρας 20, Φόρτσουν 5, Γουάσινγκτον 4, Χάντσον 11, Σπυρόπουλος 7, Σαχπατζίδης 2, Σπαν 4, Καράμπελας 2

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης):  Μομίροφ 12, Γουίλιαμς 8, Μίλερ 13, Τιλί 13, Ποτ 3, Ξανθόπουλος 7, Μέζιτσεκ 7, Μαργαρίτης 9, Μπιλλής, Σλαφτσάκης 5