Λάρισα- Κολοσσός 83-82: Έγραψε ιστορία

Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα η Λάρισα επικράτησε στην παράταση του Κολοσσού και για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στην τετράδα της Basket League.
Λάρισα- Κολοσσός 83-82:  Έγραψε ιστορία

Ανατροπή από τη Λάρισα και σκούπα στον Κολοσσό με τους Θεσσαλούς να γράφουν ιστορία στην Basket League.

Η Λάρισα επικράτησε 83-82 στην παράταση του Κολοσσού και για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στην τετράδα του πρωταθλήματος. Ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κολοσσός προηγήθηκε 70-61 με 2’24’’ για το τέλος του αγώνα κι έδειχνε ότι θα έφτανε στο break. Κι όμως, η Λάρισα αντέδρασε, μείωσε σε 71-70 και μάλιστα ο Φλόιντ είχε 1/2 βολές (με 10/10 ως τότε) και έδωσε προβάδισμα ενός καλαθιού στον Κολοσσό.

Ο Στέφαν Μούντι πήρε επάνω του την τελευταία προσπάθεια, ισοφάρισε κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Και να φανταστείτε ότι μέχρι τότε η Λάρισα δεν είχε πάρει προβάδισμα ούτε για μια φορά στον αγώνα (τα κατάφερε στην αρχή της παράτασης).

Ο αγώνας συνέχισε να είναι σκληρός και η Λάρισα προηγήθηκε 79-77 με 1’59’’ για το τέλος και λίγο αργότερα 81-78 με πρωταγωνιστή τον Μάριτς.

Ο Κολοσσός μείωσε με βολές του Φλόιντ και είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά αλλά έχασε την επίθεση. Με 45’’ για τη λήξη ο Μούντι είχε 1/2 βολές (82-80) και στην επίθεση των φιλοξενούμενων ο Φλόιντ αστόχησε. Ο Μπέρζινς είχε επίσης 1/2 βολές (83-80).

Ο Οικονομόπουλος απάντησε με 2/2 βολές (83-82) και ο Κολοσσός έκλεψε τη μπάλα και είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά αλλά ο Φλόιντ ήταν και πάλι άστοχος. Η μπάλα κατέληξε εκτός υπέρ των  φιλοξενούμενων αλλά στο 1’’ δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα παραπάνω από άστοχο σουτ του Μομίροφ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 54-59, 72-72 (καν.αγ), 83-82

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 10, Ζάρας 18, Καράμπελας 7, Μάριτς 16, Μούντι 15, Τσαϊρέλης 10, Γκριν, Παπαντωνίου 3, Μπέρζινς 4

ΚΟΛΟΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροφ 4, Γουίλιαμς 6, Τιλί 13, Χατζηδάκης 1, Ποτ 13, Πράπας, Μαργαρίτης 7, Μίλερ 6, Φλόιντ 23, Σλαφτσάκης 6, Οικονομόπουλος 2