Λάρισα – Κολοσσός 95-90: Άλμα παραμονής

H Λάρισα έκανε ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής στην Basket League, επικρατώντας με 95-90 του Κολοσσού Ρόδου. Πολύ καθοριστικό βήμα για την παραμονή της έκανε η Λάρισα, καθώς ύστερα από ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα και παράπονα, νίκησε 95-90 τον Κολοσσού Ρόδου. Οι Θεσσαλοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς μιας και προηγήθηκαν...

H Λάρισα έκανε ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής στην Basket League, επικρατώντας με 95-90 του Κολοσσού Ρόδου.

Πολύ καθοριστικό βήμα για την παραμονή της έκανε η Λάρισα, καθώς ύστερα από ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα και παράπονα, νίκησε 95-90 τον Κολοσσού Ρόδου.

Οι Θεσσαλοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς μιας και προηγήθηκαν με 20-5, στο 6’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Κολοσσός αντέδρασε και μείωσε την διαφορά, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στο 26-21.

Mάλιστα, οι Ροδίτες μπήκαν με ένα 7-0 σερί πέρασαν μπροστά (26-28), με την αντίδραση των γηπεδούχων να έρχεται με τους Φλόιντ και Χάρις, πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο στην ισοπαλία.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Λαύριο – Πανιώνιος 104-71: Τον σκόρπισε στους πέντε ανέμους!

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, καθώς οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με την Λάρισα να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 68-60 και επιμέρους σκορ 10-2!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9 πόντους, ωστόσο η άμεση αντίδραση του Κολοσσού έφερε το ματς στο καλάθι και το ντέρμπι κρατούσε καλά!

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου με μικρή διαφορά, την οποία διατήρησε μέχρι το φινάλε για να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη με 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-43, 68-60, 95-90

ΛΑΡΙΣΑ (Β. Αγγέλου): Γκάρετ 9, Τόμας 11 (1), Ρας 21 (5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρις 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαντωνίου 4 (5 ασίστ), Χίκι 22 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τσιλούλης 3 (1), Σπυρόπουλος 2, Φλόιντ 7 (5 ριμπάουντ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Α. Λυκογιάννης): Γκρίφιν 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λοβ 14 (1), Ντάνιελς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κρομά 19 (6/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντζιαράκης 6, Αγκμπελέσε 18 (9/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσαλμπούρης 2, Πουλιανίτης 2, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Παύλος

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λάρισα – Κολοσσός 95-90: Άλμα παραμονής», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.