Λάρισα- Λαύριο 66-75 : Με τον αέρα μεγάλης ομάδας

Το Λαύριο είναι άλλη κλάση κι αυτό το πιστοποίησε με τον τρόπο που «καθαρίζει» αγώνες όπως αυτός στη Λάρισα
Λάρισα- Λαύριο 66-75 :  Με τον αέρα μεγάλης ομάδας

Το Λαύριο πέρασε από τη Λάρισα με 75-66 αφού στα κρίσιμα σημεία έπαιξε άμυνα και είχε ξεκάθαρο επιθετικό πλάνο.

Παράλληλα, το Λαύριο απέδειξε ότι πλέον έχει αλλάξει επίπεδο. Και αγώνες με τέτοιους αντιπάλους έχει τον τρόπο να τους διαχειρίζεται και να τους νικά. Κι ας βρέθηκε να χάνει με διαφορά 15 πόντων στο τέταρτο λεπτό.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στα κρίσιμα σημεία το Λαύριο έπαιξε την άμυνα που μπορεί, με τη γνωστή ενέργεια που βγάζει και άλλαξε την ισορροπία. Η άνοδος του Κάρτερ στο δεύτερο μέρος ήταν επιπλέον «συν» για την ομάδα του Σερέλη.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Οι γηπεδούχοι είχαν ένα εκπληκτικό ξεκίνημα όταν προηγήθηκαν με 10-0 και με 17-2.

Μέχρι εκείνο το σημείο η Λάρισα είχε 7/9 σουτ και το Λαύριο αντίστοιχα 1/10. Η είσοδος του Γερομιχαλού άλλαξε την εικόνα των φιλοξενούμενων που ταυτόχρονα βελτίωσαν και την άμυνά τους.

Με 9 πόντους βοήθησε το Λαύριο να ανακάμψει και να κλείσει το ημίχρονο στο -7 (σκορ 20-13 για τη Λάρισα).

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν 22-21 στο 13’ αλλά ο Τζέι Θριτ είχε… 13 συνεχόμενους πόντους όταν η Λάρισα πέρασε μπροστά με 34-32.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 38-35 στο ημίχρονο και είχε το προβάδισμα στην 3η περίοδο: 43-38 στο 22’ και 50-45 στο 26’ καθώς έβρισκαν λύσεις.

Η Λάρισα έκλεισε το δεκάλεπτο με 57-50 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιλεν Χάντσον (18 πόντοι ως τότε).

Το Λαύριο «επιτέθηκε» και με σερί 6-0 μείωσε σε 57-56 αφήνοντας τη Λάρισα για περίπου 3’30’’ χωρίς πόντο. Κι όταν πέρασε 62-60 στα μισά της τελευταίας περιόδου έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Στο 37’40’’ το Λαύριο ήταν μπροστά με 68-62 χάρη στην εξαιρετική του άμυνα που του έδινε λύσεις. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν τέσσερα κλεψίματα που τους έδωσαν ισάριθμους αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να φτάσουν στο 72-62  με 1’22’’ για το τέλος του αγώνα. Το επιμέρους σκορ 16-2 ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα για το Λαύριο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Η Λάρισα άρχισε με 3/4 τρίποντα και στη συνέχεια έκανε 4/23!  Μάλιστα στην τελευταία περίοδο είχε 0/7. Το Λαύριο είχε 21 από τους 75 πόντους του στον αιφνιδιασμό. Ο Κάρτερ είχε 19 πόντους στο δεύτερο μέρος και… μηδέν στο πρώτο! Τόσους πόντους (19) πήρε και το Λαύριο από τα λάθη των παικτών της Λάρισας. Οι ξένοι παίκτες των γηπεδούχων πέτυχαν τους 59 από τους 66 πόντους! Οι πόντοι από τους παίκτες του πάγκου: Λάρισα 6, Λαύριο 29!

O MVP: Ο Πέτρος Γερομιχαλός

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινκγκτον 8, Χάντσον 20, Θριτ 15, Κρουμπάλι 12, Ζάρας 5, Τσαϊρέλης 2, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 4, Καράμπελας

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 9, Κάρτερ 19, Μουράτος 9, Κακλαμανάκης 7, Γκόινς 2, Νικολαϊδης, Σμιθ 2, Αμίνου 6, Περσίδης 8, Γερομιχαλός 13

Τα στατιστικά της Λάρισας

Τα στατιστικά του Λαυρίου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λάρισα- Λαύριο 66-75 : Με τον αέρα μεγάλης ομάδας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.