Λάρισα- ΠΑΟΚ 64-61: Κανονικός αγώνας… Basket League

Η Λάρισα πήρε τη νίκη επί του ΠΑΟΚ σε φιλικό αγώνα που έγινε στη Θεσσαλική πρωτεύουσα μετά από μια σκληρή αναμέτρηση.

Η Λάρισα και ο ΠΑΟΚ έκαναν πρόβα… Basket League έστω και σε φιλικό αγώνα καθαρά προπονητικού χαρακτήρα αφού ολα κρίθηκαν στο τέλος

Τελικά η Λάρισα πήρε τη νίκη (64-61) αφού από τη δεύτερη περίοδο και μετά είχε σταθερά τον έλεγχο της αναμέτρησης. Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου είχαν μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75μ. Η Λάρισα κατάφερε να ξεφύγει με 48-37 στο 27’, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 52-45 στο τέλος της 3ης περιόδου και φτάσαμε στο ντέρμπι.

Ο αγώνας έμελλε να κριθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία αλλά το τρίποντο του Μάλκολμ Γκρίφιν δε βρήκε στόχο. Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τους Τζος Κάρτερ και Μιχάλη Καμπερίδη.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μόνο ένας παίκτης είχε διψήφιο αριθμό πόντων! Ο Γουάσινγκτον είχε 9 από τη Λάρισα ενώ ο Τζόουνς είχε 14 από τον ΠΑΟΚ…

Δεκάλεπτα: 16-18, 36-33, 52-45, 64-61

ΛΑΡΙΣΑ: Γουάσινγκτον 9 (1), Χάντσον 6 (2), Θριτ, Κρουμπάλι 7, Τσαϊρέλης 3, Βησαρίου, Σπυρόπουλος 5 (1), Σαχπατζίδης 4, Ζάρας 8 (2), Φόρτσουν 8 (2), Σπαν 8, Καράμπελας 6.

ΠΑΟΚ : Χριστοδούλου 1, Λοβ 9, Γκρίφιν 6, Καμαριανός 2, ΝτιΛέο 6 (2), Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 9 (3), Τζόουνς 13, Τολιόπουλος 8, Γιάνκοβιτς 4 (1), Ογκμπέιντε 3.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λάρισα- ΠΑΟΚ 64-61: Κανονικός αγώνας… Basket League», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.