Λάρισα- ΠΑΟΚ 88-91: Ιδιο θρίλερ, άλλος νικητής

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 91-88 στην παράταση (78-78) της Λάρισας κι απάντησε για την ήττα στην έδρα του στον αγώνα του πρώτου γύρου. Σε αγώνα που επίσης ήταν θρίλερ.

Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε το ρεκόρ του στο 50 % (με 7-7 πλέον) ενώ η Λάρισα έπεσε στο 4-11. Μεγάλο παιχνίδι από Γκρίφιν και Τέρνερ, εντυπωσιακό ντεμπούτο από τον Κάρτερ και πάντα παρών ο Λοβ. Συγκλονιστικός Σμιθ από τη Λάρισα

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο ΠΑΟΚ έβγαλε περισσότερες λύσεις από περισσότερους παίκτες όταν η Λάρισα δεν είχε συμπαραστάτη του Σμιθ όταν χρειαζόταν.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Η Λάρισα με το γνωστό τρόπο της (που είναι και το δυνατό της σημείο) τα τρίποντα κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε με 17-9 στα μισά της πρώτης περιόδου και 26-14 στο 10’.  Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 29-25 στο 13’30’’΄και σε 38-37 με 52’’ για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Λάρισα βρήκε τις λύσεις ώστε να κλείσει το ημίχρονο στο +5 (σκορ 43-38) έχοντας 10/19 τρίποντα και με τον Μπράντον Ρας να έχει 13 πόντους.

O Δικέφαλος πέρασε μπροστά με 44-43 στις αρχές του δευτέρου μέρους και βέβαια άρχισε ένα σούπερ ντέρμπι.

Όπως μαρτυρά και το 57-56 υπέρ της Λάρισας στο 30’. Ο ΠΑΟΚ έβγαζε καλές άμυνες και προηγήθηκε 67-63 στα μισά της τελευταίας περιόδου και 71-67 με 3’20’’ για το φινάλε.

Ο απίστευτος Σμιθ με 2/2 τρίποντα ισοφάρισε 78-78 με 26’’ για το τέλος (είχε μεσολαβήσει τρίποντο του Μπιτς). Αυτό έμελλε να είναι και το σκορ στο 40λεπτο καθώς ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Παρά το προβάδισμα που πήρε η Λάρισα (84-79) ο ΠΑΟΚ επέστρεψε  και με 43’’ για τη λήξη πέρασε μπροστά με 87-86.

Ο Σμιθ αστόχησε στο σουτ τριών πόντων (και διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ από τον Γκρίφιν) και ο ΠΑΟΚ (με 2/2 βολές του Γκρίφιν) βρέθηκε στο 89-86. Ο Σμιθ είχε 2/2 βολές (88-89), όπως και ο Λοβ (88-91) που έκλεψε στη συνέχεια από τον απρόσεκτο Παπαδάκη. Κι όλα τελείωσαν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Το double-double του Μάλκολμ Γκρίφιν (13 πόντοι και 11 ασίστ).

Ο MVP: Ο Έλστον Τέρνερ που επέστρεψε δριμύτερος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 43-38,  57-56, 78-78 (καν.αγ.), 88-91

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 13, Γουάσινγκτον 11, Ρας 16, Κώττας 5, Μούρτος, Σμιθ 27, Γουόσπαν 6, Σπυρόπουλος 3,  Παπαδάκης 3, Γκόρντον 4

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης):  Λοβ 14, Γκρίφιν 13, Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης 6, Μπιτς 4, Κονατέ 9, Μαργαρίτης 5, Παπαντωνίου, Κάρτερ 17, Τέρνερ 18

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λάρισα- ΠΑΟΚ 88-91: Ιδιο θρίλερ, άλλος νικητής», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College