Λάρισα- Περιστέρι 63-78: Ακόμη ένα διπλό

Το Περιστέρι σημείωσε την τρίτη εκτός έδρας νίκη του, επικρατώντας της Λάρισας με 78-63 για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Το Περιστέρι μπορεί να μην έχει πετύχει ακόμα εντός έδρας νίκη, αλλά και στα τρία παιχνίδια που έχει δώσει μακριά από αυτή έχει φύγει με το «διπλό» στις αποσκευές του.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το Περιστέρι κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του και όταν απειλήθηκε από τη Λάρισα δεν τα έχασε. Η τελευταία περίοδος ήταν καθοριστική για την ομάδα του Μανωλόπουλου που έσφιξε την άμυνα του και έφτασε στη νίκη.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Οι δύο ομάδες μέχρι τα τέλη της πρώτης περιόδου ήταν κοντά στο σκορ, αλλά το Περιστέρι έκανε ένα επιμέρους 8-1 (από 11-11 σε 12-19) και βρήκε μια μικρή διαφορά.

Η Λάρισα έκανε ένα μικρό 4-0 σερί, αλλά το τρίποντο του ΜακΚρι διαμόρφωσε το 22-16 για το Περιστέρι, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου πίεσαν τον αντίπαλό τους και μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (25-26 στο 15’). Σε εκείνο το σημείο όμως η ομάδα του Μανωλόπουλου έτρεξε ένα σερί 9-0 και κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά στον αγώνα διψήφια διαφορά (25-35 στο 18’).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι να έχει το προβάδισμα με 8 πόντους (30-38).

Η Λάρισα στην τρίτη περίοδο μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει την εισβάρος της κατάσταση. Με ένα σερί 9-0 (39-40 στο 24’) και την πολύ καλή άμυνά της κατάφερε να μειώσει στον πόντο.

Το Περιστέρι αντέδρασε και με ένα δικό του ξέσπασμα κατάφερε και πάλι να δημιουργήσει μια μικρή διαφορά. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 48-54 για το Περιστέρι.

Οι φιλοξενούμενοι στην τέταρτη περίοδο μπήκαν αποφασισμένοι για να φύγουν το «διπλό» από τη Λάρισα.

Η διαφορά στα μέσα της περιόδου έφτασε τους 18 πόντους  (52-70 στο 35’) και η Λάρισα δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Το Περιστέρι κυριάρχησε κάτω  από τα καλάθια και μάζεψε 42 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 14 ήταν επιθετικά. Ενώ μοίρασε 16 ασίστ για 13 λάθη. Η Λάρισα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη που έκανε το Περιστέρι και βρήκε 26 πόντους.

Ο MVP: Ο Έρικ ΜακΚρί

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 30-38, 48-54, 63-78

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Χάντσον 20, Κρουμπάλι 7, Τσαϊρέλης, Ζάρας 7, Καράμπελας 8, Γουάσινγκτον, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης 11, Σπαν 3, Παπαντωνίου 7

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 17, Πέτεγουεϊ 11, Χρυσικόπουλος 7, Κατσίβελης 6, Μπράουν 4, Μορέιρα 8, Σαλούστρος 8, Μίλερ 10, Χάγκινς 7

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λάρισα- Περιστέρι 63-78: Ακόμη ένα διπλό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.