Λάρισα-Προμηθέας 69-96: Επίδειξη δύναμης!

Άνετη πρεμιέρα για τους Πατρινούς

Λάρισα-Προμηθέας 69-96: Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Προμηθέας τον αγώνα για την 1η αγωνιστική της Basket League απέναντι στη νεοφώτιστη Λάρισα, την οποία κέρδισε στην έδρα της με 96-69.

Οι Πατρινοί ήταν καταιγιστικοί και με 15/30 τρίποντα, αποδείχθηκε απροσπέλαστο εμπόδιο για τους άπειρους γηπεδούχους.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ιωνικός-Λαύριο 90-94: Ματσάρα και διπλό στο τέλος!

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Γιατρά έκανε ιδανικό «ποδαρικό» στο φετινό πρωτάθλημα, στο οποίο κοιτάει ψηλά.

Για τους νικητές οι πόντοι μοιράστηκαν με τον Κατσίβελη να ηγείται με 13 και τους Μπόγρη και Χολ να ακολουθούν με 12. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν τρομερές συνεργασίες μετρώντας 35 ασίστ για έχοντας μόλις 9 λάθη.  Για την Λάρισα ο Ρέινολντς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ ενώ και ο Παπαντωνίου πρόσθεσε 16 πόντους.

Ο Προμηθέας ανέλαβε από νωρίς τα ηνία του αγώνα όμως δεν είχε μεγάλη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (+3) 19-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα… ξεκαθάρισαν. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 13-27 «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς (32-49) και μετέτρεψαν το δεύτερο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Γιατρά ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους ενώ το σύνολο του Βασίλη Φραγκιά δεν είχε απάντηση, με αποτέλεσμα το 55-74 να είναι το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα Λάουερι και Κασελάκης «όπλισαν» έξω από τα 6.75 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +29 (55-84) με 10-0 σερί. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Προμηθέας πανηγύρισε μία άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-49, 55-74, 69-96.