Λάρισα- Προμηθέας 85-81: Θρίαμβος από το -17

Η Λάρισα επέστρεψε από το -17 και πέτυχε μεγάλη νίκη στην έδρα της με 85-81 επί του Προμηθέα Πάτρας για την 3η εξ αναβολής αγωνιστική της Basket League Ο Προμηθέας είχε για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα τα ηνία και το προβάδισμα, αλλά η Λάρισα με επική ανατροπή από τα μέσα της τρίτης περιόδου κατάφερε...

Η Λάρισα επέστρεψε από το -17 και πέτυχε μεγάλη νίκη στην έδρα της με 85-81 επί του Προμηθέα Πάτρας για την 3η εξ αναβολής αγωνιστική της Basket League

Ο Προμηθέας είχε για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα τα ηνία και το προβάδισμα, αλλά η Λάρισα με επική ανατροπή από τα μέσα της τρίτης περιόδου κατάφερε να πανηγυρίσει την τρίτη νίκη της στην Basket League. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Παπανικολόπουλου ήταν ο Τζέρι Σμιθ με 18 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Γουέμπ (14π., 9 ριμπ.) και Γκόρντον (14π., 8 ριμπ.)που άγγιξαν το double- double.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Η Λάρισα μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και θέλησε να επιβάλει το ρυθμό της. Κάτι που κατάφερε και βρέθηκε στο 4:12’ να έχει το προβάδισμα με 14-7. Ο Προμηθέας αντέδρασε και έτρεξε ένα σερί 10-0 και πήρε το προβάδισμα δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-17).

Με καλάθι και φάουλ του Σμιθ οι γηπεδούχοι σταμάτησαν το σερί των Πατρινών και έφεραν το σκορ στα ίσια (17-17). Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Μάκη Γιατρά να έχει το προβάδισμα με 22-19.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με την ίδιο ρυθμό και βρέθηκαν να προηγούνται μάλιστα με έξι (24-30). Κάθε φορά που η Λάρισα έφτανε σε απόσταση αναπνοής και μείωνε τη διαφορά, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έβρισκαν σκορ και διατηρούσαν τα ηνία του αγώνα.

Οι Πατρινοί πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 9 πόντων και το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 35-44.

Ο Προμηθέας κατάφερε τα λάθη της Λάρισας και τα μετέτρεψε σε δικούς του πόντους. Χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 12 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων τους στο πρώτο μισό.

Οι Πατρινοί συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο  και έτρεξαν ένα σερί 10-0 με τη διαφορά να αγγίζει τη μέγιστη τιμή της στους 17 πόντους και το σκορ να είναι 55-38 για τους φιλοξενούμενους.

Η Λάρισα δεν παράτησε το παιχνίδι στο τέλος της περιόδου μείωσε τη διαφορά στους 8 με το σκορ να είναι 54-62. Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και έτρεξε ένα σερί 7-0 και κατάφερε να μειώσει στους 3 (64-67 στο 33’).

Μετά από τρια λεπτά χωρίς σκορ, ο Αθηναίου ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσα «ανάσα» στον Προμηθέα. Ο Σμιθ άμεσα απάντησε και μείωσε πάλι στους 3 με το ντέρμπι καλά να κρατεί.

Τα άστοχα σουτ του Προμηθέα έδωσαν την ευκαιρία στη Λάρισα να μειώσει και μάλιστα να προσπεράσει με τρίποντο του Σμιθ, 1:53’ πριν το τέλος (78-77). Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε, οι οποίοι είχαν 9 αναπάντητους πόντους και το προβάδισμα με 80-77).

Ο Προμηθέας με τις βολές του Τζέριαν Γκραντ διαμόρφωσε το 80-79 και στο ρολόι απέμεναν 26 δευτερόλεπτα και η κατοχή για τη Λάρισα.

Οι Πατρινοί πήγαν για το κλέψιμο με πίεση σε όλο το γήπεδο, αλλά τελικά ο Σμιθ πήρε το φάουλ και δύο βολές και δεν λάθεψε από τη γραμμή των βολών.

Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου έκαναν αμέσως φάουλ και ο Αθηναίου ήταν εύστοχος στο ζευγάρι που σούταρε. Η Λάρισα κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ στα 14 δευτερόλεπτα και ο Γουέμπ έβαλε τη μια βολή μόνο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η Λάρισα έκανε την αντεπίθεσή της από τα μέσα της τρίτης περιόδου και στα τελευταία δώδεκα λεπτά σκόραρε του 41 από τους συνολικά 85 πόντους που σημείωσε στο ματς.

Ο MVP: Ο Τζέρι Σμιθ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 6 κερδισμένα φάουλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 35-44, 54-62, 85-81

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 8, Γουέμπ 14, Ρας 12, Κώττας 2, Μούρτος 7, Γκόρντον 14, Σμιθ 18, Καμπερίδης 1, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 9

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 8, Δ. Αγραβάνης 15, Τζέριαν Γκραντ 12, Αθηναίου 7, Γιαννόπουλος 11, Τζεράι Γκραντ 9, Λούντζης 7, Γ. Αγραβάνης 2, Χριστοδούλου, Μίλερ 10