Λαύριο- Άρης 92-71:Ο θρίαμβος και το ναυάγιο

Το Λαύριο ήταν εκπληκτικό, ισοπέδωσε τον Άρη με 92-71 έχοντας 14/22 τρίποντα και με τον Γκλεν Κόζι να δίνει ρεσιτάλ. Ναυάγιο οι φιλοξενούμενοι

Το Λαύριο ισοπέδωσε 92-71 τον Άρη σε εξ αναβολής αγώνα για την 3η αγωνιστική της Basket League. Τρομερή η επίδοση των γηπεδούχων στα τρίποντα. Όλα λάθος τα έκαναν οι Θεσσαλονικείς.

Και κάπως έτσι το Λαύριο έφτασε στη 2η συνεχόμενη νίκη του μετά το θρίαμβο επί του Περιστερίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Και κυρίως έδειξε ότι συνέρχεται μετά τα μεγάλα προβλήματα που αντιμετώπισε στις αρχές της σεζόν. Μη ξεχνάμε άλλωστε ότι είναι η ομάδα που ταλαιπωρήθηκε περισσότερο από τον COVID. Στο 2-3 πλέον το Λαύριο, στο 2-2 ο Άρης.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο γεγονός ότι το Λαύριο διάβασε ιδανικά τις καταστάσεις στον αγώνα. Τιμώρησε στο πρώτο μέρος τα hedge out του Άρη, που ήταν εντελώς λανθασμένη επιλογή. Στην επανάληψη και με τη διαφορά να έχει ξεπεράσει τους 20 πόντους, έβρισκε πάντα λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης των γηπεδούχων.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Επί της ουσίας απολύτως τίποτα δεν έδειχνε, τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο ότι ο αγώνας θα εξελισσόταν σε περίπατο για το Λαύριο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 22-18 στο 10’ και 26-24 στο 13’ κι εκεί ο Γκλεν Κόζι αποδείχθηκε καταλυτικός παράγοντας του αγώνα.

Μέσα σε 3 λεπτά πέτυχε τους 13 από τους 15 πόντους του Λαυρίου που ξέφυγε με 51-40. Το «ναυάγιο» για τον Άρη δεν είχε τελειωμό καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 53-32 στο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Άρη προσπάθησαν με ζώνη στο δεύτερο μέρος να περιορίσουν τη διαφορά. Όμως δεν πλησίασαν περισσότερο από το -15.

Οι γηπεδούχοι, με υπομονή, με αυτοπεποίθηση και τρομερή ευστοχία στα τρίποντα τιμώρησαν τον Άρη κι έφτασαν άνετα, δίκαια και με υπέροχο μπάσκετ στην επικράτηση.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τα 14/22 τρίποντα του Λαυρίου (6/6 ο Κόζι) αλλά και οι 21 ασίστ (8 ο Μουράτος)

Ο MVP: Ο Γκλεν Κόζεϊ φυσικά είναι ο παίκτης που άλλαξε το ρυθμό του αγώνα και ώθησε το Λαύριο στο να εξασφαλίσει μια καλή διαφορά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 53-32, 68-51, 92-71

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 13, Έβανς 7, Μουράτος 11, Ντιαλό 16, Ντέιβις 9, Κόζι 19, Σάβατζ, Ερμείδης, Σταματόγιαννης 2, Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 11

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ, Σταμάτης 2, Μιλόσεβιτς 11, Ντραγκίσεβιτς 12, Ντεκόζι 6, Σλαφτσάκης 6, Φλιώνης 5, Χαριτόπουλος, Σιδηροηλίας 1, Κουζέλογλου 19, Τσάλμερς 4, Λιτλ 5

TA ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΛΑΥΡΙΟΥ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΡΗ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαύριο- Άρης 92-71:Ο θρίαμβος και το ναυάγιο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College