Λαύριο-Ήφαιστος Λήμνου 96-76: Νίκησε, αλλά υποβιβάστηκε!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ολοκλήρωσε τη σεζόν με τον χειρότερο δυνατό, αλλά και απρόσμενο τρόπο

Η τελευταία αγωνιστική της Basket League ολοκληρώθηκε με κωμικοτραγικό τρόπο, με το Λαύριο να είναι ο μεγάλος χαμένος της μάχης παραμονής.

Ναι μεν η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε το καθήκον της και επικράτησε του Ήφαιστου Λήμνου με το εντυπωσιακό 96-76, ωστόσο ήξερε εκ των πρωτέρων πως το μέλλον της στην πρώτη κατηγορία ήταν δυσοίωνο.

Με δεδομένη τη νίκη της Κύμης στο ΟΑΚΑ, καθότι ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να μην αγωνιστεί, στο Λαύριο ήλπιζαν μόνο σε νίκη του Άρη επί του Ρέθυμνου.

Οι Κρητικοί πέρασαν από το Αλεξάνδρειο, νίκησαν τους αδιάφορους βαθμολογικά «κιτρινόμαυρους» και ουσιαστικά έριξαν το Λαύριο στην Α2.

Το ματς

Η εικόνα του αγώνα δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης, αφού οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη.

Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +12 (27-15) με χαρακτηριστική άνεση.

Η ομάδα του Σερέλη ήταν καταιγιστική και στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +25 (44-19), στα μισά.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να την κρατήσουν σε πιο χαμηλά επίπεδα, ωστόσο το Λαύριο πήγε στα αποδυτήρια με +23 (57-34).

Και στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τον Ήφαιστο, με το τέλος της τρίτης περιόδου να το βρίσκει στο +23 (76-53).

Με ένα 7-0 μπήκε στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Σερέλη εκτόξευσε τη διαφορά στο +30 (83-53).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε πολύ ελεύθερο με το Λαύριο να παίρνει τη νίκη με το τελικό 96-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 57-34, 76-53, 96-76

Λαύριο (Σερέλης): Γιανγκ 4, Κακλαμανάκης 5, Κουζέλογλου 5 (1), Λαμπ 10 (1), Μπιούφορντ 15 (2), Μαστρογιαννόπουλος 6 (1), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Μιλόσεβιτς 21 (2), Περράκης 3 (1), Νίξον 12, Γκαβασιάδης, Γουίτι 12 (1).

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (1), Έβανς 15, Γουίγκινς 1, Μπρέιζελτον 6 (2), Φρεϊμάνις 10 (2), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 8 (2), Σταμάτης 9 (2), Διαμαντάκος 11, Χαριτόπουλος 4, Σμιθ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαύριο-Ήφαιστος Λήμνου 96-76: Νίκησε, αλλά υποβιβάστηκε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.