Λαύριο- Ιωνικός 81-91: Έσπασαν το ρόδι οι Νικαιώτες

Ο Ιωνικός στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου πήρε μεγάλο διπλό στο Λαύριο με 91-81 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Basket League

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τέσσερις σερί ήττες πήρε ο Ιωνικός στο Λαύριο με 91-81. Σημαντική η επιτυχία των φιλοξενούμενων που ξεκόλλησαν από το «μηδέν» όπου παρέμεινε όμως το Λαύριο.

Ο Ιωνικός παρουσιάστηκε πολύ πιο έτοιμος, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο του. Ήταν εκπληκτικός ο Χουγκάζ στο πρώτο μέρος, όταν οι γηπεδούχοι έχτισαν διαφορά. Στο τέλος, ο Άνταμ Σμιθ πήρε τα ηνία στα χέρια του. Αλλά έδωσαν λύσεις ο Χόλογουελ, ο Πρίτζετ και ο Ζέισλοφτ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Ιωνικός είχε περισσότερες λύσεις, έπαιξε στο δικό του ρυθμό και ουσιαστικά δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του αγώνα. Ακόμα κι όταν το Λαύριο έβρισκε τρόπο να πλησιάσει, οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Ιωνικός από την αρχή πήρε το προβάδισμα και μάλιστα παίζοντας σε up tempo στην επίθεση. Προηγήθηκε 21-14 στο 7’ και 27-22 στο 10’ καθώς το Λαύριο είχε 3/12 δίποντα κι έμενε κοντά χάρη στα τρίποντα (3/3 στο ίδιο διάστημα).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανέδειξε το ταλέντο του Νίκου Χουγκάζ ο οποίος στα τελευταία 4 λεπτά της περιόδου πέτυχε 13 πόντους κι έκλεισε το ημίχρονο με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Ιωνικός προηγήθηκε 51-43 στο εικοσάλεπτο αλλά το Λαύριο ισοφάρισε 51-51 στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Το Λαύριο πλησίασε πάλι 70-69 στο 35’ αλλά μέσα σε ενάμιση λεπτά με επιμέρους σκορ 9-2 ο Ιωνικός ξέφυγε 79-69. Το τρίποντο του Ζέισλοφτ (2 λεπτά πριν το τέλος) που έγραψε το 83-73 έβαλε τέλος στον αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Πέντε παίκτες του Ιωνικού (Χουγκάζ, Σμιθ, Πρίτζετ, Χόλογουελ και Ζέισλοφτ) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο MVP: Ο Νίκος Χουγκάζ δείχνει ότι η χρονιά θα είναι… δική του. Με 18 πόντους (όλους στο πρώτο μέρος) και 11 ριμπάουντ στέκεται πλέον ως… έμπειρος παίκτης στα 20 χρόνια του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-27, 43-51, 58-63, 81-91

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 17, Άλστον 2, Ντιαλό 14, Ντέιβις 5, Γερομιχαλός 4, Κάρτερ 17, Σάβατζ 6, Έβανς 2, Λεγκίκας 9, Μαστρογιαννόπουλος 5.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αγγέλου): Σμιθ 18, Ζέισλοφτ 10, Πρίτζετ 16, Φιτζπάτρικ 6, Τουντζιαράκης, Πετρόπουλος 6, Χάμοντς 3, Χόλογουελ 14, Χουγκάζ 18

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΛΑΥΡΙΟΥ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαύριο- Ιωνικός 81-91: Έσπασαν το ρόδι οι Νικαιώτες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College