Λαύριο- Κολοσσός 83-77: Στο τέλος μίλησε ο Κάρτερ

Σπουδαίος  αγώνας έγινε στο Λαύριο όπου οι  γηπεδούχοι επικράτησαν στην παράταση (83-77) του εξαιρετικού Κολοσσού που είχε την ευκαιρία να αποδράσει με τη νίκη.

Πλέον το Λαύριο έχει τέσσερις συνεχόμενες νίκες, 12 στους τελευταίους 13 αγώνες και βέβαια έχει κάτσει για τα… καλά στην κορυφή. Στην κανονική διάρκεια το σκορ ήταν 65-65

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Κολοσσός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του στην Κανονική Περίοδο αλλά φανηκε να το… φοβάται. Το Λαύριο έχει πλέον την αυτοπεποίθηση (μαζί με την ποιότητα) κι ανέτρεψε την κατάσταση. Στην παράταση όλα ήταν με το μέρος του.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ένα επιμέρους σκορ 9-1 με 3/3 τρίποντα (2 από Κόζι κι ένα από τον Σάβατζ) έφερε το Λαύριο στο 22-15 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το Λαύριο έφτασε και στο +11 (σκορ 28-17) αλλά ο Κολοσός απάντησε με καλές άμυνες. Κι αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Άρτις (12π) και μείωσε σε 30-25. Μέσα σε χρόνο μηδέν το Λαύριο έτρεξε σερί 7-0 και πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του (37-25).

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε το παιχνίδι (από το 44-33 στο 44-38 στο τέλος του ημιχρόνου) με τον Κολοσσό να αντιστέκεται. Οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν την άμυνά τους και με Ξανθόπουλο- Άρτις να δίνουν ρεσιτάλ δημιουργικά (11 ασίστ) ισοφάρισαν 49-49 στο 27’.

Και πέρασαν 51-49  έχοντας κρατήσει τους γηπεδούχους 4 λεπτά χωρίς πόντο! Ο αγώνας είχε αλλάξει μορφή και ο Καντέρ με τον Άρτις οδηγούσαν τον Κολοσσό (61-58 στο 34’), Με 11,2’’ να απομένουν ο Κάρτερ ισοφάρισε σε 65-65. Αλλά ο Γουάτσον έκανε κακή επίθεση στο τέλος και πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Παράταση…

Με 2’30’’ για το τέλος της παράτασης το Λαύριο προηγήθηκε 74-68, ο Κολοσσός (στο 74-70) έχασε δύο βολές (Καντέρ) και ο Κάρτερ με έμμεσο τρίποντο έγραψε ουσιαστικά τον επίλογο

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Έξω από τα 6,75μ και οι δύο ομάδες τα έκαναν μαντάρα:

Ο MVP: Ο Τάισον Κάρτερ ήταν ο παίκτης της τελευταίας στιγμής κι έκλεψε τον τίτλο από τον Ανοσίκε

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 44-38, 52-53, 65-65 (καν.αγ.), 83-77

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης):  Κάρτερ 24, Μουράτος 7, Ντιαλό 11, Ντέιβις 4, Γερομιχαλός 2, Κόζι 12, Σάβατζ 6, Περσίδης, Ανοσίκε 15, Μαστρογιαννόπουλος 2

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης):  Ξανθόπουλος 7, Άρτις 16, Καντέρ 22, Μπιλλής, Γκόινς 7, Καμαριανός 1, Γουάτσον 5, Άντριτς 8, Ζάρας 7, Σπάισερ 4

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΛΑΥΡΙΟΥ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΟΛΟΣΣΟΥ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαύριο- Κολοσσός 83-77: Στο τέλος μίλησε ο Κάρτερ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College