Λαύριο- Κολοσσός 87-68: Έγινε το πρώτο βήμα

Με ηγέτη τον Μουράτο και την σκληρή άμυνα των γηπεδούχων, το Λαύριο νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου με  και έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα για την πρόκριση στην επόμενη φάση των πλέι οφ της Basket League.

Το Λαύριο είχε περισσότερες λύσεις τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι, σε αντίθεση με τον Κολοσσό που ταλαιπωρήθηκε τις τελευταίες μέρες κι από τον κορονοϊό

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο πλουραλισμός του Λαυρίου, με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Σε αντίθεση με τον Κολοσσό που δύο παίκτες πέτυχαν το μεγαλύτερο ποσοστό των πόντων

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Η πρώτη περίοδος βρήκε το Λαύριο να έχει καλύτερο ρυθμό και να πατάει καλύτερα στο παρκέ, με τις ομάδες ωστόσο να είναι αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα και στα μέσα της περιόδου είχαν αποκτήσει μικρό προβάδισμα έξι πόντων (11-5 στο 4:56’’).

Το Λαύριο ξεκίνησε πολύ αποφασιστικά τη δεύτερη περίοδο και με ένα 11-0 σερί (31-19 στο 13’’) κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά υπέρ του. Η ομάδα του Χρίστου Σερέλη έσφιξε την άμυνα της και δυσκόλεψε αρκετά τον Κολοσσό να βρει τον δρόμο προς το καλάθι.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 40-30 για τους γηπεδούχους.

Το Λαύριο μπήκε με τον ίδιο ρυθμό και την ίδια αποφασιστικότητα στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε να προηγείται με 15 πόντους του Κολοσσού (45-32 στο 25’). Ο Βασίλης Μουράτος ήταν σε μεγάλα κέφια και ο ηγέτης στο παρκέ για την ομάδα του Σερέλη.

Ο Κολοσσός βρήκε λύσεις στην επίθεση και προσπάθησε να μειώσει, αλλά το Λαύριο πατούσε καλά στα πόδια του. Μάλιστα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να έχουν το προβάδισμα με +20 πόντους (62-42) δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Κολοσσός με τον Ντράγκοβιτς μπροστάρη κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 8 πόντους (65-58 στο 32’’).

Όταν η μπάλα έκαιγε ο Βασίλης Μουράτος ήταν εκεί για να δώσει σκορ στο Λαύριο. Ο Κολοσσός στα τελευταία λεπτά ξέμεινε από δυνάμεις και το Λαύριο έφτασε στη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Οι 21  πόντοι του Λαυρίου από επιθετικά ριμπάουντ και επίσης οι 16 από αιφνιδιασμό

Ο MVP: Ο Βασίλης Μουράτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 40-30, 65-51 87-68