Λαύριο – Ολυμπιακός 76-81: Αγχωτική νίκη με κορυφαίο Πρίντεζη

Ο Ολυμπιακός πέρασε δύσκολα από την έδρα του Λαυρίου, επικρατώντας 81-76 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League.

Ιστορική αξίας ήταν το συγκεκριμένο παιχνίδι για το Λαύριο, καθώς επρόκειτο για το 100ό στην Basket League.  Στα αγωνιστικά, επέστρεψε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, που είχε παίξει τελευταία φορά στην 3η αγωνιστική (21/10) με τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική και με ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε έναν νωθρό Ολυμπιακό. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο στο 22-22.

Παράλληλα, ξεκίνησε πολύ καλά και την δεύτερη περίοδο, «τρέχοντας» μικρό σερί 6-0, ενώ βρέθηκε μπροστά και με 8 πόντους (32-24) στο 14′. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 44-40, με τον Ντορόν Λαμπ με 14 πόντους (3/4 τρίποντα) να είναι ο κορυφαίος. Για τους «ερυθρόλευκους», που μέτρησαν μόλις 37% στα δίποντα (9/24), ξεχώρισε ο Γουέμπερ με 11 πόντους.

Το προβάδισμα στην αρχή της τρίτης περιόδου, ενώ έφτασε και τους 7 πόντους (51-44) στο 24′. Ωστόσο, οι Πειραιώτες ανέτρεψαν την κατάσταση και βρέθηκαν στο +4 (57-61) μέσα σε 3 λεπτά. Η τρίτη περίοδος βρήκε μπροστά την ομάδα του Μπλατ με 61-65.

Ο Ολυμπιακός φάνηκε να μπαίνει αποφασισμένος στο τελευταίο δεκάλεπτο να εξασφαλίσει τη νίκη με συνεχόμενους πόντους του Βασίλη Σπανούλη. Ωστόσο, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στην τελευταία επίθεση (75-77), όμως ο Κουζέλογλου αστόχησε, με τον Μιλουτίνοφ να κερδίζει βολές, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση-νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 18 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Ουέμπερ με 12. Από την άλλη, ξεχώρισε ο Λαμπ με 16 πόντους και ο Κακλαμανάκης με 12.

Δεκάλεπτα: 22-22, 44-40, 61-65, 76-81

ΛΑΥΡΙΟ (Χ. Σερέλης): Λούντζης 11, Λαμπ 16, Μπιούφορντ 7 , Γουίτι 6, Μαστρογιαννόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος 5 , Μιλόσεβιτς 11, Κακλαμανάκης 12, Νίξον 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Μπλατ); Βεζένκοφ 3, Μιλουτίνοβ 7, Παπανικολάου 8, Γουίλιαμς-Γκος 11, Γουέμπερ 14, Πρίντεζης 18, Αγραβάνης 2, Σπανούλης 12, Μάντζαρης 2,  ΛεΝτέι 4.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαύριο – Ολυμπιακός 76-81: Αγχωτική νίκη με κορυφαίο Πρίντεζη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.