Λαύριο-Παναθηναϊκός 55-80: Με άνεση στην 600ή νίκη το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με τη νίκη από την έδρα του Λαυρίου επικρατώντας με 80-55 για την 16η αγωνιστική της Basket League, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες σε εύκολα σουτ στο ξεκίνημα, με το σκορ να είναι 3-4 στο 4′. Ο Ρικ Πιτίνο είχε παράπονα από την αμυντική...

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με τη νίκη από την έδρα του Λαυρίου επικρατώντας με 80-55 για την 16η αγωνιστική της Basket League, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες σε εύκολα σουτ στο ξεκίνημα, με το σκορ να είναι 3-4 στο 4′. Ο Ρικ Πιτίνο είχε παράπονα από την αμυντική λειτουργία της ομάδας του, καθώς το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-23.

Οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ, μη αφήνοντας τους πρωταθλητές Ελλάδας να πάρουν μεγάλη διαφορά, παρότι είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Τόμας με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του «τριφυλλιού», που έκλεισε το ημίχρονο με 1/10 τρίποντα. Από την άλλη, οι Λαμπ (14π). και Λούντζης (8π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Λαυρίου, που είχε μόλις μία ασίστ έναντι οκτώ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι πράσινοι ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση-νίκη, καθώς η τρίτη περίοδος έληξε με 43-65, με τους γηπεδούχους να είναι ιδιαίτερα άστοχοι. Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 55-80. Έτσι, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 15 στα 15 στο πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας μάλιστα την 600η νίκη σε ότι αφορά παιχνίδια κανονικής περιόδου. Αντίθετα, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη υποχώρησε στο 4-12.

Τα δεκάλεπτα: 19-23,31-41, 43-65, 55-80

ΛΑΥΡΙΟ (Χ. Σερέλης): Λούντζης 10, Λαμπ 18, Ίνγκλις 2, Μπιούφορντ 4, Μαστρογιαννόπουλος 2, Νίξον 2, Κουζέλογλου 1, Λεγκίκας 4, Ερμείδης 4 , Γκαβασιάδης 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ρ. Πιτίνο): Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 5, Καλάθης 7, Τόμας 16, Κιλπάτρικ 9, Λοτζέσκι 5, Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 12, Αντετοκούνμπο 5, Λεκαβίτσιους 7

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαύριο-Παναθηναϊκός 55-80: Με άνεση στην 600ή νίκη το «τριφύλλι»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.