Λαύριο- Προμηθέας 79-86: Break και αλλαγή σκηνικού

Ο Προμηθέας έκανε το break (86-79) στην έδρα του Λαυρίου, προηγείται πλέον με 1-0 και άλλαξε το σκηνικό στη σειρά αφού  «έκλεψε» το πλεονέκτημα έδρας. Επόμενος αγώνας το Σάββατο (22/5-18:00) στην Πάτρα.

Ο Προμηθέας είχε λύσεις παρά τη σοβαρή απουσία του Τζεράι Γκραντ αλλά και από το ότι έπαιζε χωρίς κλασικό σέντερ για πολλή ώρα (μετά την αποβολή του Αγκμπελίς). Ο τρομερός Κλαβέλ ήταν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου. Μεγάλη εμφάνιση από τον Αγραβάνη, ηγετική η παρουσία του Τζέριαν Γκραντ με όλη την άμυνα του Λαυρίου απάνω του. «Κλειδί» ο Φορντ, εξαιρετικός όσο έπαιξε ο Αγκμπελίς, μεγάλη δουλειά από τον Λούντζη στην άμυνα. Το Λαύριο σάρωσε τα επιθετικά ριμπάουντ αλλά δε βρήκε χώρο για το παιχνίδι του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Οι προσωπικότητες του Προμηθέα έκαναν τη διαφορά. Ακόμα και στα σχήματα- ανάγκης με τους τέσσερις γκαρντ και τον φόργουορντ για σέντερ, οι Πατρινοί έδειξαν ότι έχουν περισσότερη ποιότητα και χαρακτήρα ως ομάδα. Στα κρίσιμα σημεία βρήκε λύσεις και καλές αποφάσεις ακόμα και από τον Κουίνσι Φορντ που ελλείψει Τζεράι Γκραντ ήταν τρομερός.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα σε όλη την πρώτη περίοδο (19-14) παρά το σοβαρό πρόβλημα της απουσίας του Τζεράι Γκραντ. Το τρίτο φάουλ του Αγκμπελίς στις αρχές της δεύτερης περιόδου, έκανε μεγαλύτερο το πρόβλημα του Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας είχε μεν το προβάδισμα (27-23 στο 13’) αλλά το Λαύριο είχε ήδη 10 επιθετικά ριμπάουντ και 10 πόντους από δεύτερες επιθέσεις. Όμως τα 10/28 σουτ των γηπεδούχων δεν τους έδιναν δικαίωμα για προβάδισμα. O Κλαβέλ ήταν στη… ζώνη του λυκόφωτος και με 14 πόντους (και 3/3 τρίποντα) οδήγησε τον Προμηθέα στο 35-30 με 3’29’’ για το τέλος του ημιχρόνου. Ο Γιατράς πήγε αναγκαστικά σε σχήμα με 4 περιφερειακούς και τον Φορντ στο 5 λόγω των προβλημάτων με τους ψηλούς. Με τον Κλαβέλ να έχει 19 πόντους με 4/4 τρίποντα ο Προμηθέας έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 42-36.

Στο 23’ ο Γερομιχαλός με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στο Λαύριο μετά από πολλή ώρα (47-45). Στο 26’ ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε τους πρώτους του πόντους βάζοντας ξανά τον Προμηθέα μπροστά με 54-52. Το Λαύριο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο + (σκορ 60-58) και πηγαίναμε σε μια σπουδαία τελευταία περίοδο. Ο Κλαβέλ είχε μείνει άποντος για ένα δεκάλεπτο ενώ τα 4 φάουλ του Αγκμπελίς ήταν επιπλέον πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους.

Όμως ο Πορτορικάνος άρχισε «ζεστός» την τελευταία περίοδο και μαζί με τον Αγκμπελίς έστειλαν τον Προμηθέα στο 67-61 στο 32’30’’. Το 5ο φάουλ του Αγκμπελίς υποχρέωσε τον Προμηθέα να ξαναπάει σε ημίψηλα σχήματα και πήγε στο +8 (σκορ 69-61).  Το Λαύριο όμως δεν είναι τυχαία ομάδα και μείωσε σε 70-67 πριν δώσει ανάσα με τρίποντο ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Με 2’18’’ για το τέλος το τρίποντο του Κόζι έφερε το Λαύριο στο -2 (σκορ 73-75) και τα επιθετικά ριμπάουντ του Λαυρίου έκαναν θραύση. Όμως ο Κουίνσι Φορντ (παίκτης- κλειδί) απάντησε με τον ίδιο τρόπο σ’ ένα σημαντικό καλάθι.

Οι άστοχες επιθέσεις από Γκραντ και Κόζι έδωσαν κατοχή στον Προμηθέα με 1’02’’ για τη λήξη.  Ο Τζιαν Κλαβέλ με 2/2 βολές κι ενώ απέμεναν 56’’ έβαλε τον Προμηθέα στη θέση του οδηγού (80-73). Όμως ο Μουράτος μείωσε γρήγορα και οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος στην επαναφορά. Όμως ο Κάρτερ αστόχησε στο τρίποντο. Το αντιαθλητικό του Κάρτερ στον Δημήτη Αγραβάνη έβαλε τέλος οριστικά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τα 17 επιθετικά ριμπάουντ του Λαυρίου έδωσαν στην ομάδα 20 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες. Από την άλλη ο Προμηθέας πήρε 12 πόντους από λάθη αντιπάλου και άλλους τόσους από αιφνιδιασμό. Πέντε και τέσσερις πόντοι τα αντίστοιχα νούμερα του Λαυρίου.

Ο MVP: Ο Τζιαν Κλαβέλ, αλλά «κλειδί» ήταν ο Κουίνσι Φορντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 36-42, 60-58, 79-86

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 17, Μουράτος 15, Ντιαλό 9, Ντέιβις 6, Ανοσίκε 7, Κόζι 7, Σάβατζ 4, Γερομιχαλός 14.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 14, Κλαβέλ 28, Λούντζης 7, Δ. Αγραβάνης 19, Τζέριαν Γκραντ 2, Γ.Αγραβάνης, Φορντ 12, Χριστοδούλου 2, Γιαννόπουλος 2