Λαύριο- Προμηθέας 85-79: Ζωντανοί στο θρίλερ

Το Λαύριο νίκησε 85-79 στην παράταση τον Προμηθέα, μείωσε τη (συναρπαστική) σειρά σε 2-1 και πλέον πάει για τον… τελικό των τελικών την Πέμπτη (27/5-20:00) στην Πάτρα.

Το Λαύριο και ο Προμηθέας έχουν πρωταγωνιστήσει σε μια εκπληκτική σειρά με τρία πολύ μεγάλα ματς που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το σθένος να αντιδράσουν μετά τις δύο ήττες (στις λεπτομέρειες) και να δείξουν ότι θα… πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους. Οι Μουράτος, Ντέιβις και Κάρτερ ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Λαυρίου, ενώ ο Γκραντ φανερά κουρασμένος (έπαιξε… 42’11’’) στο τέλος είχε 20 πόντους για τον Προμηθέα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Οι αγώνες αυτοί κρίνονται στις λεπτομέρειες. Τα δύο σουτ του Κόζι στην παράταση. Η αστοχία στις βολές του Προμηθέα και η πολύ κακή επιθετική του παρουσία μετά το 31’… Η αντίδραση του Λαυρίου ειδικά στην άμυνα που άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο αγώνας είχε πολλή ένταση κι ενέργεια κι από τις δύο ομάδες από την αρχή. Ο Πέτρος Γερομιχαλός ήταν ο παίκτης που έδωσε το πρώτο σύνθημα για τους γηπεδούχους (8 πόντοι στην πρώτη περίοδο) ενώ ο Προμηθέας πόνταρε σε Κλαβέλ και Αγκμπελίς (13 πόντοι συνολικά στο ίδιο διάστημα).

Η πρώτη περίοδος ήταν στο 24-21 για το Λαύριο που είχε 8/9 δίποντα ενώ 7/8 είχε ο Προμηθέας. Οι γηπεδούχοι ήταν στα 2/7 τρίποντα ενώ ο Προμηθέας αντίστοιχα 1/6 αρά η κατάσταση βελτιώθηκε τουλάχιστον για τους γηπεδούχους στην αρχή της δεύτερης περιόδου χάρη στον Σάβατζ.

Ο αγώνας όμως δεν είχε αλλάξει μορφή, παρέμεινε αμφίρροπος και με το σκορ στο 32- 32 στο 14’. Με τον Γκραντ και τον Αγραβάνη να παίρνουν μπροστά ο Προμηθέας ξέφυγε 40-35 στο 17’ έχοντας… 16/19 δίποντα. Τελικά στο ημίχρονο οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 44-43 και ο αγώνας ήταν ακριβώς ίδιος με τους δύο προηγούμενους.

Στα μισά της 3ης περιόδου, ο αγώνας εξακολουθούσε να είναι αμφίρροπος με τον Προμηθέα να είναι μπροστά με 52-51. Και ο ρυθμός είχε πέσει, οι άμυνες είχαν «σφίξει» αλλά η αναμέτρηση παρέμενε συναρπαστική.

Με τον Τζέριαν Γκραντ να οδηγεί πλέον τον Προμηθέα και τον Βασίλη Μουράτο, αντίστοιχα, το Λαύριο. Το σκορ στο 30’ ήταν 59-57 για τον Προμηθέα και η σειρά πιστοποιούσε ότι είναι από τις πλέον συναρπαστικές των τελευταίων ετών.

Το πέμπτο φάουλ του Αγκμπελίς (μετά από τεχνική ποινή) άφησε τον Προμηθέα χωρίς σέντερ για τα τελευταία 9’30’’ της αναμέτρησης. Παρόλ’ αυτά στο 31’30’’ οι Πατρινοί έχτισαν διαφορά (66-58) αλλά και πάλι δεν είχε ασφάλεια. Κι εκτός αυτού οι παίκτες του έκαναν κακές επιθέσεις με αποτέλεσμα το Λαύριο στο 34’30’’ να μειώσει σε 66-65. Κι όχι μόνο αυτό…

Το σερί έφτασε στο 10-0 και ο Προμηθέας είχε μείνει για 4’30’’ χωρίς πόντο μέχρι ο Αγραβάνης να ισοφαρίσει σε 68-68. Ακολούθησαν πολλές χαμένες επιθέσεις (με το σκορ στο 70-70) και 42’’ πριν το τέλος ο Λούντζης έχασε και 2 βολές. Ο Σάβατζ αστόχησε στο τρίποντο όπως και ο Λούντζης κι έτσι ο αγώνας πήγε στην παράταση, αφού οι δύο ομάδες δε σκόραραν στα τελευταία 3’14’’ της κανονικής περιόδου.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και ο Κόζι με… τρελό τρίποντο (2’41’’ πριν το τέλος) έδωσε προβάδισμα 77-76 στο Λαύριο αλλά ο Προμηθέας «χτύπησε» στον αιφνιδιασμό με τον Λούντζη (77-78). Ο Κάρτερ με καλάθι και βολή έκανε το σκορ 80-78 για τους γηπεδούχους ενώ ο Αγραβάνης με 1/2 βολές μείωσε σε 80-79 πριν ο Κόζι με νέο τρίποντο (1’03’’ για το τέλος) δώσει αέρα (83-79) στην ομάδα του. Η κακή επίθεση του Προμηθέα ουσιαστικά έβαλε τέλος στον αγώνα αφού οι Πατρινοί δε μπορούσαν να απαντήσουν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Προμηθέας είχε 16/19 δίποντα στο 17’ και 8/24 στα υπόλοιπα 28 αγωνιστικά λεπτά!

Ο MVP: Ο πιο καθοριστικός παίκτης αποδείχθηκε ο Κόζι με τα δύο τρίποντα στην παράταση. Μέχρι τότε είχε 2/11 τρίποντα στη σειρά αν και στους προηγούμενους αγώνες σούταρε με 45%!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70 (καν.αγ), 85-79 (παράταση).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14, Μουράτος 16, Ντιαλό 6, Ντέιβις 15, Γερομιχαλός 10, Κόζι 9, Σάβατζ 11, Περσίδης, Ανοσίκε 4

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 10, Κλαβέλ 9, Γ.Αγραβάνης 2, Φορντ 10, Τζέριαν Γκραντ 20, Λούντζης 6, Δ.Αγραβάνης 16, Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος 6