Λαύριο – Προμηθέας 73-85: Δια πυρός και… Λαυρίου οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας έκανε το λάθος να υποτιμήσει την κατάσταση. Κάτι η διαφορά των 12 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Κάτι η κόπωση από τα απανωτά ματς. Δεν χρειάζεται, άλλωστε και πολύ. Το Λαύριο είδε την ευκαιρία, είπε «ευχαριστώ» και την άρπαξε. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το σκορ στην ισοπαλία (55-55), αλλά μέχρι εκεί....

Ο Προμηθέας έκανε το λάθος να υποτιμήσει την κατάσταση. Κάτι η διαφορά των 12 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Κάτι η κόπωση από τα απανωτά ματς. Δεν χρειάζεται, άλλωστε και πολύ.

Το Λαύριο είδε την ευκαιρία, είπε «ευχαριστώ» και την άρπαξε.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το σκορ στην ισοπαλία (55-55), αλλά μέχρι εκεί. Οι Πατρινοί είχαν τις λύσεις. Την ψυχραιμία και την εμπειρία να μην… πελαγώσουν.

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο να αντεπιτεθούν και να πάρουν τη νίκη με διαφορά 12 πόντων (85-73).

Σημαντική διαφορά στην αναμέτρηση έκαναν οι παραπάνω ασίστ του Προμηθέα: 22 έναντι 10.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Νίκος Γκίκας. Πέτυχε 17 πόντους (και 6 ασίστ), τους 9 συνεχόμενες στα μέσα της 4η2 περιόδου, όπου… κουβάλησε μόνο το σκορ του Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 35-47, 57-61, 73-85.

ΛΑΥΡΙΟ (Χ.Σερέλης): Λούντζης 9 (1), Κακλαμανάκης 12 (9 ριμπ.), Κουζέλογλου 5 (5 ριμπ.), Τζόουνς 5, Λαμπ 12 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 14 (6 ριμπ.), Νίξον 13 (1), Λεγκίκας 3 (1), Ερμείδης, Οντιάσε.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μ.Γιατράς): Σαλούστος 4 (6 ριμπ., 8 ριμπ., 4 ασίστ), Μέιερ 11 (1), Χολ 8 (1 τρίπ., 5 ασίστ), Παρκς 4, Μπράουν 14 (2), Γκίκας 17 (1 τρίπ., 6 ασίστ, 4 λάθη), Τσαϊρέλης 6, Γερομιχαλός 5, Λίποβι 2, Σανδραμάνης, Έλις 14 (9 ριμΠ.).

Κολοσσός – Ρέθυμνο 74-63: Ξέσπασε και ανάσανε

Ετσι αναδείχθηκε MVP ο Βασίλης Σπανούλης (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαύριο – Προμηθέας 73-85: Δια πυρός και… Λαυρίου οι Πατρινοί», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.