Μεσολόγγι- Ιωνικός 79-66: «Καταιγίδα» στο δεύτερο μέρος

Το Μεσολόγγι δε σταματάει πουθενά. Μετά τον Άρη και τον Κολοσσό, έριξε στο καναβάτσο και τον Ιωνικό Νίκαιας (79-66) κι έκανε το 3/3 στην Basket League. Πέρα φυσικά από τη νίκη για το Μεσολόγγι, ιδιαίτερα σημαντική ήταν και η διαφορά των 13 πόντων. Η απόδοση των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος (επιμέρους σκορ 43-23) ήταν το...

Το Μεσολόγγι δε σταματάει πουθενά. Μετά τον Άρη και τον Κολοσσό, έριξε στο καναβάτσο και τον Ιωνικό Νίκαιας (79-66) κι έκανε το 3/3 στην Basket League.

Πέρα φυσικά από τη νίκη για το Μεσολόγγι, ιδιαίτερα σημαντική ήταν και η διαφορά των 13 πόντων. Η απόδοση των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος (επιμέρους σκορ 43-23) ήταν το κλειδί για τη νίκη. Πολύ άστοχος ο Ιωνικός με 22/64 σουτ (34%) και με πολλά προβλήματα στην άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι δέχτηκε 24 πόντους από αιφνιδιασμό.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην εικόνα των δύο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο. Το Μεσολόγγι που βρέθηκε στο -7 στο τέλος του ημιχρόνου, ανέβασε την απόδοσή του στην άμυνα. Έβαλε περισσότερη λογική στην επίθεση και έβγαλε ενέργεια. Ο Ιωνικός κατέρρευσε, με κακές επιθέσεις και ακόμα χειρότερη άμυνα. Το σκορ στο δεύτερο μέρος ήταν 43-23 για το Μεσολόγγι που έκανε την 3η του νίκη.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο αγώνας είχε «τρελό» ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλές επιθέσεις. Να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και με το Μεσολόγγι να προηγείται 23-20 στο 10’.

Για 4 λεπτά το Μεσολόγγι έμεινε χωρίς πόντο και ο Ιωνικός με σερί 15-0 ξέφυγε με 33-23 στο 14’. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα της Νίκαιας μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος και ο Νίκος Χουγκάζ που είχαν πετύχει τους 20 από τους 33 πόντους του Ιωνικού.

Οι Νικαιώτες πήραν διψήφια διαφορά για πρώτη φορά με 39-28 με το Μεσολόγγι να έχει 8 λάθη στα 7’30’’ της δεύτερης περιόδου. Η άμυνα του Ιωνικού λειτουργούσε άριστα και είχε δώσει την άνεση στην ομάδα του Κουφού να κυριαρχεί στο γήπεδο.

Το Μεσολόγγι κατάφερε να κόψει τη διαφορά και ο Ιωνικός προηγήθηκε 43-36 στο ημίχρονο. Με τρίποντα των Φέργκιουσον και Γκριν οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 45-43 και στη συνέχεια, πάλι με τρίποντο του εξαιρετικού Αγραβάνη πέρασαν μπροστά με 49-48. Με επιμέρους σκορ 17-5  το Μεσολόγγι βρέθηκε στο +5 (σκορ 53-48) και είχε αλλάξει τη ροή του αγώνα. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το Μεσολόγγι στο 59-56 και με τον αγώνα να έχει αποκτήσει μεγάλο ενδιαφέρον.

Ενώ απέμεναν 6’58’ για το τέλος το Μεσολόγγι πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά (73-61) και συνέχιζε να παίρνει ενέργεια από την άμυνα ώστε να λειτουργεί άριστα και στην επίθεση.

Ο Ιωνικός έμεινε για περίπου 4’30’’ χωρίς πόντο μέχρι ο Χουγκάζ να μειώσει σε 73-63, αλλά ο αγώνας είχε… πετάξει προς την πλευρά των γηπεδούχων. Που λίγο πριν το τέλος προηγήθηκαν 79-63 κι έκαναν το 3/3.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τρεις παίκτες πέτυχαν τους 63 από τους 79 πόντους του Μεσολογγίου. Ο Γκριν είχε 24, ο Αγραβάνης είχε 20 και ο Τσαντ Μπράουν είχε 19.

Ο MVP: Ο Γιάννης Αγραβάνης. Μπορεί να ήταν πρώτος σκόρερ ο Γκριν, αλλά ο Αγραβάνης δικαιούται τον τίτλο του καλύτερου παίκτη του αγώνα. Πολύ παραγωγικός στην επίθεση (20 πόντοι) αλλά και αποτελεσματικός στην άμυνα, σε μια πολύ ώριμη εμφάνιση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 36-43, 59-56, 79-66

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Γκριν 24 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φέργκιουσον 5 (2/7 σουτ), Αγραβάνης 20 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αμάρντι 4 (1/8 σουτ, 12 ριμπάουντ), Μπράουν 19 (7/11 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 2, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 1, Χατζηνικόλας 2, Γράβας, Μάθις.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουφός): Σμιθ 16 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2 ασίστ), Πρίτζετ, Φιτζπάτρικ 16 (5/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 14 (3/11 σουτ, 3 ασίστ), Χουγκάζ 11 (3/10 σουτ, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζέισλοφτ, Πετρόπουλος 7 (2/5 τρίποντα), Χαμοντς, Χόλογουελ 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μεσολόγγι- Ιωνικός 79-66: «Καταιγίδα» στο δεύτερο μέρος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.