Μεσολόγγι- Κολοσσός 87-77: Νίκη «χρυσάφι»

Το Μεσολόγγι γεύτηκε τη χαρά της νίκης μετά από τον Νοέμβριο του 2020 ( τότε είχε νικήσει τον Ιωνικό), επικρατώντας του Κολοσσού με 87-77.

Το Μεσολόγγι γεύτηκε τη χαρά της νίκης μετά από τον Νοέμβριο του 2020 ( τότε είχε νικήσει τον Ιωνικό), επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου με 87-77.

Αυτή η νίκη μπορεί να φανεί «χρυσάφι» για το Μεσολόγγι, καθώς πλέον έχει στις δύο νίκες τον Κολοσσό  με το ρεκόρ των δύο ομάδων να είναι 4-9 (νίκες- ήττες)  και 5-9 αντίστοιχα στην Basket League.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Από τα μέσα της πρώτης περιόδου το Μεσολόγγι «γύρισε» τον διακόπτη και κατάφερε να χτίσει διαφορά ασφαλείας στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Καλαμπάκου όταν ο Κολοσσός μείωσε στους έξι στο τελευταίο λεπτό έδειξε ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών και αντέδρασε με την πιεστική του άμυνα.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε πιο δυναμικά και θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό του. Μάλιστα βρέθηκε και να προηγείται με 9 πόντους (7-16 στο 4:51’’). Το Μεσολόγγι σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και έτρεξε ένα επιμέρους 18-2 και βρέθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου να προηγείται με 25-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και με το πόδι «πατημένο στο γκάζι» και με τρίποντο του Πουαριέ κατάφερε να προηγηθεί με 17 πόντους (41-24 στο 17:59’’). Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους και περιόρισαν σημαντικά τον Κολοσσό που δυσκολευόταν να συνδεθεί με το καλάθι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 46-32 για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα της Ρόδου μπήκε αποφασισμένη να αλλάξει την εις βάρος της κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο το Μεσολογγι έβρισκε τον τρόπο να συνδέεται με το καλάθι.

Οι Ροδίτες με ένα σερί 8-0 κατάφεραν να μειώσουν στους 10 (61-51, 29:08’’). Με τρίποντο του Γκριν το σκορ έγινε 64-51 και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός δεν τα παράτησε και προσπαθούσε να μειώσει. Κάτι που κατάφερε και το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό απόκτησε χαρακτήρα ντέρμπι. Ο Κολοσσός μείωσε στους έξι (83-77 στο 39’’). Το Μεσολόγγι ευστόχησε σε κρίσιμες βολές και κράτησε τη νίκη στα χέρια του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Το Μεσολόγγι είχε περισσότερη βοήθεια από τον πάγκο του (πήρε 43 πόντους) σε σχέση με τον Κολοσσό που πήρε μόλις 26 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

Ο MVP: Ο Πουαριέ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης στο παρκέ για την ομάδα του Καλαμπάκου, πετυχαίνοντας 17 πόντους και παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ. Ακόμη μοίρασε και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 46-32, 64-51, 87-77

Μεσολόγγι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μεσολόγγι- Κολοσσός 87-77: Νίκη «χρυσάφι»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.