Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός 74-61: Σχεδόν δεν ίδρωσε!

Ο Ολυμπιακός καθάρισε πολύ εύκολα τον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών κόντρα στον Παναθηναϊκό κι έδειξε ότι είναι το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο

Ούτε ο Ολυμπιακός δεν περίμενε τόσο εύκολη επικράτηση στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών της Basket League κόντρα στον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό και νίκησε καθαρά (74-61) τον θλιβερό Παναθηναϊκό που δε μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα. Πολύ εύκολα έκαναν το 1-0 οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν ορθολογική αγωνιστική συμπεριφορά σε άμυνα κι επίθεση ενώ από ένα σημείο και μετά κι αφού η νίκη ήταν εξασφαλισμένη «έσβησαν».

Τραγική η επιλογή της πρώτης πεντάδας από τον Παναθηναϊκό (Σίβα-Νέντοβιτς-Παπαπέτρου-Κασελάκης-Παπαγιάννης) που έβαλε τους «πράσινους» να κυνηγούν τον αγώνα από το πρώτο λεπτό και να τον χάνουν με κάτω τα χέρια αφού η διαφορά ξέφυγε.

Τεράστια η ποιοτική διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες. Την Τρίτη (14/6-21:00) ο δεύτερος αγώνας στο ΟΑΚΑ.

Με περίπου 25λεπτη καθυστέρηση άρχισε ο αγώνας αφού λόγω της χρήσης δακρυγόνων εκτός του ΣΕΦ, η ατμόσφαιρα για κάποιο διάστημα δεν ήταν και τόσο ευχάριστη για τους αθλητές αλλά και για τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός άρχισε με πολλή ενέργεια και διάβασε όλα τα αμυντικά κενά του Παναθηναϊκού με αποτέλεσμα μετά από 4 λεπτά να προηγηθεί με 11-0. Ο Παναθηναϊκός είχε πολύ κακή επικοινωνία στην άμυνα αλλά και τραγική συμπεριφορά στην επίθεση (0/8 σουτ) με αποτέλεσμα να «κυνηγάει» από την αρχή της αναμέτρησης. Χρειάστηκε να περάσουν 5’40’’ μέχρι να ευστοχήσουν οι «πράσινοι» στο πρώτο τους σουτ (με τον Κασελάκη).

Οι πρώτες κινήσεις του Βόβορα έφεραν στον αγώνα Οκάρο Γουάιτ (αντί Παπαπέτρου) και Σαντ Ρος (αντί του Σίβα) αλλά και τον Μέικον αντί του Νέντοβιτς που άρχισε τον αγώνα με 0/5 σουτ.

Ο Μουσταφά Φαλ όμως ήταν πολύ μεγάλο πρόβλημα για την άμυνα του Παναθηναϊκού καθώς κυριαρχούσε κι οδηγούσε τον Ολυμπιακό στο 15-2. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους «ερυθρόλευκους» στο 23-4, τον Παναθηναϊκό στα 2/18 σουτ και φυσικά το γήπεδο να έχει «κατηφόρα».

Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτα προσηλωμένος στο πλάνο του, αμυντικά κι επιθετικά και κυριαρχούσε πλήρως περιορίζοντας τον Παναθηναϊκό σε αρνητικό ρεκόρ πόντων για μια περίοδο σε σειρά τελικών.

Οι «πράσινοι» άρχισαν να βελτιώνουν την αγωνιστική τους συμπεριφορά και με σερί 7-0 μείωσαν σε 25-13 και λίγο αργότερα σε 29-19 αφού Γουάιτ και Έβανς άλλαξαν την εικόνα. Σ’ εκείνο το σημείο αρκετοί αναρωτήθηκαν την ορθότητα της επιλογής της αρχικής πεντάδας του Παναθηναϊκού.

Η αλήθεια είναι ότι οι όποιες αλλαγές ήταν πρόσκαιρες αφού ο Ολυμπιακός δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα. Μέσα από την άμυνά του είχε τον έλεγχο του αγώνα την ώρα που επιθετικά ο Παναθηναϊκός έπαιρνε πολύ κάτω από τη βάση.

Το ημίχρονο ήταν στο 38-20 με τον Ολυμπιακό να έχει 12/20 δίποντα και 4/12 τρίποντα κι αντίστοιχα τον Παναθηναϊκό 4/21 και 3/11 αντίστοιχα! Ο Νέντοβιτς είχε μείνει στα 0/8 σουτ ενώ Γουάιτ και Παπαπέτρου είχαν πετύχει τους 15 από τους 20 πόντους των «πράσινων».

Ο Ολυμπιακός είχε «μοιρασμένο» σκοράρισμα και σαφώς πολύ πιο ορθολογικό παιχνίδι αμυντικά κι επιθετικά.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (42-20) κι ενώ ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να πελαγοδρομεί. Ουσιαστικά ο αγώνας είχε τελειώσει αφού οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο και μάλιστα χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα.

Οι επιθέσεις που έκαναν οι «πράσινοι» ήταν «της πυρκαγιάς» και κάποια τρίποντα (χωρίς λογική τα περισσότερα) στο τέλος του χρόνου επίθεσης κρατούσαν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους.

Στο 31’ (και με το πρώτο καλάθι του Νέντοβιτς) ο Παναθηναϊκός κατέβασε τη διαφορά μετά από πολλή ώρα στο -13 (σκορ 55-42) καθώς ο Ολυμπιακός φαινόταν να έχει «σβήσει» επιθετικά.

Δεν κράτησε πολύ, όμως. Μέσα στο επόμενο δίλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο 63-44 και διατήρησαν τον έλεγχο.

Τα δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσει 6, Φαλ 14, Βεζένκοφ 12, Παπανικολάου 8, Λούντζης, Λαρεντζάκης 7, Σλούκας 16, Μάρτιν 4, Πρίντεζης, Ζαν Σαρλ, ΜακΚίσικ 5

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα 5, Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 13, Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 9, Μέικον, Μποχωρίδης, Γουάιτ 13, Έβανς 11, Σαντ Ρος 2

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός 74-61: Σχεδόν δεν ίδρωσε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College