Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός 76-81: Βαριά φανέλα, μεγάλος Νέντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός θριάμβευσε στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού κι έδειξε ότι μπορεί αυτός ο αγώνας να του αλλάξει όλη τη χρονιά

Ο Παναθηναϊκός πήρε ΠΑΝΑΞΙΑ το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς με 81-76 στο ΣΕΦ κι έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού.

Με 33 πόντους και 7/10 τρίποντα στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε διψήφια διαφορά και όλα τα προγνωστικά! Και κυρίως έδειξε ότι διαθέτει πολύ βαριά φανέλα και μαζί έναν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ παίκτη, τον Νεμάνια Νέντοβιτς
Τον άνθρωπο που πήρε ΜΟΝΟΣ του τον αγώνα στην τέταρτη περίοδο. Σπουδαία δουλειά από τον Δημήτρη Πρίφτη με την άμυνά του και τις αποφάσεις του (δικαιώθηκε από τον Κασελάκη στο 4 πχ), αλλάζει πλέον όλη η χρονιά για τους πράσινους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην ολική επαναφορά του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο όπου κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 14 πόντων (59-45 στο 29’ για τους Πειραιώτες). Η άμυνα των «πράσινων» λειτούργησε άριστα και παράλληλα ο Νέντοβιτς έδωσε το σύνθημα για επιθετικό κρεσέντο. Ο Φαλ δε μπορούσε να κρατήσει τον Ολυμπιακό που εγκλωβίστηκε και «παραδόθηκε»

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Η άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού ήταν αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο. Με εξαίρεση ένα διάστημα ως το 6’ όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-3, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πιο γερά στο γήπεδο. Η είσοδος του Σαντ Ρος και οι επιθετικές λύσεις του Νέντοβιτς οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σ’ ένα επιμέρους σκορ 12-2 στα τελευταία 4 λεπτά της πρώτης περιόδου. Όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 15-14.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο 21-18 στο 12’ (με τον Νέντοβιτς να έχει 7 πόντους) αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 9-0 (και λύσεις από τον Λαρεντζάκη) και ξέφυγε 27-21 μέσα σε 2’36’’.

Όμως η ζώνη είχε αποτελέσματα για τον Παναθηναϊκό που μέσα σε 1’15’’ έτρεξε ένα δικό του 6-0 (σκορ 27-27) κι έκλεισε το ημίχρονο με 36-33 υπέρ του.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους (33-39) με την έναρξη της 3ης περιόδου, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις κι απάντησε με επιμέρους σκορ 12-2 βρίσκοντας λύσεις απέναντι στην άμυνα των «πράσινων» (45-41). Αυτή τη φορά η άμυνα του Ολυμπιακού λειτουργούσε καθώς  είχε υποχρεώσει τους φιλοξενούμενους σε κακές επιθέσεις. Στο 28’ οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 56-43 έχοντας γράψει ένα σερί 11-0 κι επιμέρους σκορ 23-7 από την αρχή του δεκαλέπτου.

Πέρασαν τέσσερα λεπτά μέχρι να σκοράρει ο Παναθηναϊκός (με τον Κασελάκη) και καθώς πλέον ο Ολυμπιακός είχε ξεφύγει. Η παρουσία του Μουσταφά Φαλ είχε αλλάξει τη ροή του αγώνα, αμυντικά κι επιθετικά και ο Γάλλος ήταν παράγοντας της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με σερί 7-0 στις αρχές της τελευταίας περιόδου και μείωσε σε 61-55 στο 31’30’’ δίνοντας ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η επιστροφή του Μουσταφά Φαλ  έδωσε και πάλι αέρα στον Ολυμπιακό (67-58) καθώς ο Γάλλος είχε 6 πόντους- ένα επιθετικό ριμπάουντ και μία τάπα σ’ αυτό το διάστημα.

Ο Παναθηναϊκός επέμεινε και μείωσε σε 67-64 στο 35’30’’ και το ντέρμπι καλά κρατούσε. Ο Σέρβος το είχε πάρει προσωπικά, αιφνιδιάζοντας δύο φορές την άμυνα του Ολυμπιακού και μείωσε σε 69-67 με 3’22’’ να απομένουν για το τέλος. Ενώ με τρίποντο, 2’56’’ πριν το τέλος έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 70-69.

Τα επιθετικά ριμπάουντ του Φαλ έδιναν ανάσες στον Ολυμπιακό  αλλά το τρίποντο του Κασελάκη με 2’13’’ να απομένουν έβαλε τον Παναθηναϊκό στη θέση του οδηγού (73-70).

Το απίστευτο τρίποντο (από τα 10 μέτρα) του Νέντοβιτς έφερε τον Παναθηναϊκό στο 76-72. Με 2/2 βολές (και 5ο φάουλ του Νέντοβιτς) ο Παπανικολάου μείωσε σε 76-74 αλλά ο Σαντ Ρος απάντησε με νέο τρίποντο (7/9 στην 4η περίοδο για τους «πράσινους»).

Ο Παναθηναϊκός πλέον δε μπορούσε να χάσει με τίποτα… Και δίκαια κατέκτησε τη νίκη

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Ο Παναθηναϊκός είχε 33 πόντους με 7/10 τρίποντα στην τελευταία περίοδο ενώ ο Ολυμπιακός είχε 17 με 0/9 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός ευστόχησε σε τρίποντο για τελευταία φορά 7’54’’ πριν το τέλος της 3ης περιόδου κι ακολούθησαν 13 αποτυχημένες προσπάθειες έξω από τα 6,75 μέτρα.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Νέντοβιτς είχε 11 πόντους με 1/1 βολή, 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Συνολικά στην τελευταία περίοδο είχε 16 από τους 24 πόντους του!

Ο MVP: Νεμάνια Νέντοβιτς… Θέλει και ρώτημα;

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 33-36,  59-48, 76-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3, Ντόρσεϊ 7, Φαλ 17, Βεζένκοφ 19, Παπανικολάου 5, Λαρεντζάκης 5, Σλούκας 10, Μάρτιν, Πρίντεζης 2, Ζαν Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3, Μέικον 6, Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 13, Γουάιτ 4, Καββαδάς, Κασελάκης 11, Νέντοβιτς 24, Έβανς 2, Σαντ Ρος 10

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού

Τα στατιστικά του Παναθηναϊκού

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός 76-81: Βαριά φανέλα, μεγάλος Νέντοβιτς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College