Ολυμπιακός- ΠΑΟΚ 86-68: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

Ο Ολυμπιακός είχε ένα πολύ καλό τεστ απέναντι στον αξιοπρεπή και μαχητικό ΠΑΟΚ κι έκανε το 6/6 στην Basket League

Η απόδοση που έπιασε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετή προκειμένου να θεμελιώσει τη νίκη του επί του ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ.

Μετά το 86-68 επί του ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός  έκανε το 6/6 στη βαθμολογία και περιμένει την επόμενη Δευτέρα (22/11-19:30) τον Παναθηναϊκό.

Και θα δούμε ντέρμπι αιωνίων στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά από… δύο χρόνια! Τελευταίο ήταν στις 18/11/2019 στο ΟΑΚΑ, όταν ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει 79-70 του Ολυμπιακού.

Και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μπαίνουμε σε διαβολοβδομάδα στην Euroleague με τον Ολυμπιακό να παίζει εκτός με Εφές (Τετάρτη 17/11) και εντός με Μακάμπι (Παρασκευή 19/11). Αντίστοιχα ο Παναθηναϊκός έχει εκτός Ζαλγκίρις (Τρίτη 16/11) και Μπάγερν (18/11).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το τρίτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού ήταν το καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν καλή άμυνα, βρήκαν εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο κι εδραίωσαν μια διαφορά που κράτησαν ως το τέλος.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός και μάλιστα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 21-20 υπέρ του. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άγχος κι έβγαλαν ενέργεια απέναντι στον Ολυμπιακό που είχε και τη φυσιολογική κόπωση από τον αγώνα και την επιστροφή από την Αγία Πετρούπολη. Μέσα από την άμυνά του ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση και μετά από σερί 9-0 βρέθηκε στο 38-30 στο 27’.

Παρόλ’ αυτά το σκορ του ημιχρόνου δεν ήταν τόσο ευρύ (41-38) αφού ο ΠΑΟΚ βρήκε σουτ με Γκρίφιν και Καμπερίδη και μείωσε το σκορ.

Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» λειτούργησε καλύτερα στην 3η περίοδο όταν ξέφυγαν με 49-40 στο 24’30’’ έχοντας επιμέρους σκορ 8-2. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει, μείωσε σε 54-47 στο 26’ αλλά ακολούθησε νέο σερί 10-0 των γηπεδούχων που τους… εκτόξευσε στο 64-47 στο 28’.

Στα μισά της τελευταίας περιόδου το σκορ ήταν στο 71-56 με τον Ολυμπιακό να έχει πάρει πολλούς πόντους από τον αιφνιδιασμό και τα λάθη των αντιπάλων του.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με 7-0 και μείωσε σε 71-63 με 4’30’’ για το τέλος της αναμέτρησης και με τρίποντο του Κάρτερ μείωσε ακόμα περισσότερο (73-66).

Ένα τρίποντο του Σλούκα, δύο άστοχα σουτ από Γκρίφιν και Τζόουνς συν ακόμα ένα καλάθι από τον Πρίντεζη έσβησαν τις όποιες υποψίες (αν υπήρχαν).

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Οι 26 πόντοι που πήρε ο Ολυμπιακός από τα λάθη του ΠΑΟΚ και οι 20 από τον αιφνιδιασμό. Η διαφορά στα ριμπάουντ (38 οι γηπεδούχοι και 27 οι φιλοξενούμενοι). Οι 25 ασίστ και τα 11 κλεψίματα του Ολυμπιακού ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 18 λάθη. Οι 12 πόντοι του Μιχάλη Λούντζη που άρπαξε την ευκαιρία.

Ο MVP: Ακριβώς γι’ αυτό που αναφέραμε παραπάνω το αξίζει ο Μιχάλης Λούντζης. Σε 13’37’’ είχε 12 πόντους με 4/5 σουτ (και 2/3 τρίποντα) κι ακόμα 5 ασίστ και ένα κλέψιμο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 41-38, 66-52, 86-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4, Ντόρσεϊ 10, Φαλ 11, Βεζένκοφ 12, Παπανικολάου, Λούντζης 12, Λαρεντζάκης 3, Σλούκας 8, Μάρτιν 4, Πρίντεζης 10, ΜακΚίσικ 12

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 10, Γκρίφιν 6, ΝτιΛέο 5, Τζόουνς 17, Γιάνκοβιτς 6, Καμαριανός 2, Ρούμογλου, Γ.Καμπερίδης 5, Κάρτερ 14, Τολιόπουλος 1, Ογκμπέιντε 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- ΠΑΟΚ 86-68: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.