Ολυμπιακός- Προμηθέας Πάτρας 116-73 : Ασταμάτητος και ορεξάτος

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός άρχισε να πετάει φλόγες τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα δείχνοντας «διψασμένος» ενόψει των τελικών της Basket League

Ο πρώτος αγώνας της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ της Basket League ήταν εντελώς άνισος αφού ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο.

Το τελικό 116-73 με το οποίο επικράτησε ο Ολυμπιακός του Προμηθέα Πάτρας είναι ενδεικτικό της εξαιρετικής απόδοσης των «ερυθρόλευκων» και της διάθεσης που έβγαλαν. Από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά οι Πειραιώτες έδωσαν ρεσιτάλ (εκτός της επίθεσης) και στην άμυνα περιορίζοντας τον Προμηθέα που δεν είχε αντίδραση.

Οι 116 πόντοι είναι το καλύτερο φετινό ρεκόρ συγκομιδής για τον Ολυμπιακό. Και συνολικά ο 8ος αγώνας στην Basket League που οι ερυθρόλευκοι ξεπέρασαν τους 100 πόντους.

Το 24-19 της πρώτης περιόδου και το 27-21 του 12’ (η τελευταία φορά που ο Προμηθέας είχε επαφή με το σκορ) φτάσαμε στο 42-21 στο 16’.Μέσα σε ένα τετράλεπτο το σερί 15-0 έβαλε οριστικό τέλος στον αγώνα μόνο που οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άφησαν το «γκάζι».

Παρά τη μεγάλη διαφορά, ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος και στην 3η περίοδο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα τέσσερα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 5/5 τρίποντα (και 8/8 σουτ συνολικά) στο επιμέρους σκορ 21-5 που «έτρεξαν.

Και τους οδήγησε σε double score (74-37) αλλά κυρίως με πολύ ωραίο μπάσκετ, με πολλή ενέργεια και τεράστια διάθεση. Συνολικά ο Ολυμπιακός είχε 9/9 σουτ στα πρώτα 6 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου (έσπασε το «σερί» ο Γουόκαπ με άστοχο τρίποντο.

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη ενώ ο Προμηθέας κρατά την εξαιρετική απόδοση του Τανούλη.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-32, 89-46, 116-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9, Ντόρσεϊ 18, Φαλ 6, Βεζένκοφ 15, Παπανικολάου 12, Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 11, Σλούκας 7, Μάρτιν 2, Πρίντεζης 5, Ζαν Σαρλ 10, ΜακΚίσικ 17

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χαντ 2, Δ.Αγραβάνης 11, Γκίκας 15, Σίμπσον 5, Φόστερ 9, Ρέι 2, Γκραντ 2, Γ. Αγραβάνης 2, Λάγιος, Άντριτς 5, Μπαζίνας 3, Τανούλης 17

(*) Αν χρειαστεί

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Προμηθέας Πάτρας 116-73 : Ασταμάτητος και ορεξάτος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.