Ολυμπιακός – ΑΕΚ 101-75: Κατοστάρα στη βραδιά του Σπανούλη!

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα την ΑΕΚ με 101-75 και ο Βασίλης Σπανούλης έγινε ο κορυφαίος πασέρ στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος!

Ο Ολυμπιακός έκανε… περίπατο με την ΑΕΚ στο ΣΕΦ, επικρατώντας 101-75 και ο Βασίλης Σπανούλης έγραψε και πάλι ιστορία στο ελληνικό πρωτάθλημα!

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στην ΑΕΚ, την οποία και νίκησαν εύκολα με την πολύ καλή τους άμυνα, αλλά και τα εξαιρετικά ποσοστά τους στην επίθεση.

Βέβαια το πρόσωπο του αγώνα, ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, που με τις 4 ασίστ που έδωσε έγινε ο κορυφαίος πασέρ στην ιστορία της Α1, ξεπερνώντας τον Δημήτρη Διαμαντίδη! Με τις τέσσερις ασίστ που έδωσε έφτασε τις 2.145 και είναι πλέον στην κορυφή!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης, όταν η ΑΕΚ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ στον Ολυμπιακό. Στη συνέχεια όμως ήταν παράσταση για ένα ρόλο, αφού οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και… εκτόξευσαν τα ποσοστά ευστοχίας τους.

Ενδεικτικά να αναφέρουμε ότι στην αρχή, καμία από τις δύο ομάδες δεν έπαιζε άμυνα κι αυτό φάνηκε από το 25-21 του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ κατάφερε να μείνει κοντά στον Ολυμπιακό, έχοντας –μέχρι εκείνο το σημείο- πολύ καλά ποσοστά στα τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά μέχρι το 35-31, περίπου στο 15’. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στο πάτωμα και… εξαφανίστηκε, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 52-39.

Η συνέχεια ήταν λίγο πολύ προδιαγεγραμμένη αφού η ΑΕΚ δεν μπορούσε να σταματήσει με κανένα τρόπο τον Ολυμπιακό κι αυτό που είχε σημασία ήταν πρώτο το τελικό σκορ και δεύτερον, αν θα έκανε το ρεκόρ ο Σπανούλης.

Εν τέλει, ο αρχηγός του Ολυμπιακού βρήκε την ασίστ υπ’ αριθμόν 2.145 στο 38:31, όταν ο Μπόγρης έκανε το 95-67 και το τελικό σκορ στο ταμπλό ανέβηκε στο 101-75!