Ολυμπιακός – Πανιώνιος 98-72: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη επί του ανταγωνιστικού Πανιωνίου στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη 98-72 επί του ανταγωνιστικού για ένα ημίχρονο, Πανιωνίου, στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Γιώργος Πρίντεζης έμεινε εκτός δωδεκάδας ο Γιώργος Πρίντεζης για ξεκούραση, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να παίρνει τη θέση του.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί από την αρχή, καθώς μετά το αρχικό 5-0, ακολούθησε σερί 8-0, για να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 18-20. Στη συνέχεια, η διαφορά έφτασε έως και τους 10 πόντους (18-28), με τον Ντέιβιντ Μπλατ να χρησιμοποιεί από νωρίς το Βασίλη Σπανούλη. Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 45-41, μετρώντας 7/12 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός βρήκε περισσότερο ρυθμό και μεγάλωσε τη διαφορά, η οποία στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε στους 15 πόντους.

Η τελευταία περίοδος χαρακτηρίστηκε από την επιστροφή του Δημήτρη Αγραβάνη μετά από 11 μήνες απουσίας, πετυχαίνοντας μάλιστα και τους πρώτους του πόντους. Η συνέχεια του παιχνιδιού είχε διαδικαστική σημασία, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 98-72.

Το παιχνίδι από εκεί και πέρα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη επικρατώντας με σκορ 98-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-41, 71-56, 98-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Μπλατ): Βεζένκοβ 15 , Μιλουτίνοβ 6, Παπανικολάου 10 , Γουίλιαμς-Γκος 17 , Τίμα 11 , Αγραβάνης 2, Σπανούλης 9 , Μπόγρης 6, Μάντζαρης 3 , Στρέλνιεκς 4, ΛεΝτέι 15

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ν. Οικονόμου): Παπαντωνίου 20 , Μπέρι 14 , Τέιλορ 8, Χάρις 9 , Σίνγκλερ 3 , Καμαριανός 3 , Δίπλαρος 7 , Ντόρσεϊ 8

Κολοσσός θα γίνει ο Φλεβαράκης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Πανιώνιος 98-72: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.