Παναθηναϊκό- Λαύριο 102-83: Με το μυαλό στον Νέντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός στα τελευταία τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου με καθαρό μυαλό κατάφερε να κερδίσει το Λαύριο με 102-83. Έντονη ανησυχία για τον Νεμάνια Νέντοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην επικράτηση επί του Λαυρίου, αλλά η σκέψη όλων είναι στον Σέρβο γκαρντ, ο οποίος τραυματίστηκε 6:47” πριν από το τέλος του αγώνα.

Ο Τζέρεμι Έβανς σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού κα τον Χάουαρντ Σαντ Ρος οδήγησαν τους «πράσινους» στη νίκη.

Το Λαύριο έδειξε εξαιρετική εικόνα και ήταν πολύ ανταγωνιστικό, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να είναι στο σωστό δρόμο για τη συνέχεια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην ήταν συνεπής στην άμυνά του, αλλά στα κρίσιμα σημεία με καθαρό μυαλό κατάφερε να μην επιτρέψει στο Λαύριο να διεκδικήσει τον αγώνα. Αν και φάνηκε σε πολλά σημεία του παιχνιδιού ικανή η ομάδα του Σερέλη να φύγει με το «διπλό».

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Δημήτρης Πρίφτης από την αρχή του αγώνα θέλησε να ανοίξει το ροτέσιον και να ρίξει στο παρκέ από νωρίς τον Λευτέρη Μαντζούκα.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλός μέσα από τη ρακέτα και βρήκε εύκολους πόντους.

Στην πρώτη περίοδο οι άμυνες πήγαν… περίπατο, αλλά η επίθεση του Παναθηναϊκού λειτουργούσε καλά και πρόσφερε θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.

Το Λαύριο στη δεύτερη περίοδο βρήκε κάποιους εύκολους πόντους από τον Βουλγαρόπουλο, που είχε κυριαρχικό ρόλο στο παρκέ για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη.

Οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετή ώρα να συνδεθούν με το καλάθι, σε αντίθεση με το Λαύριο που έτρεξε ένα σερί 13-0 και ισοφάρισε το παιχνίδι (36-36).

Μετά από αρκετή ώρα ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ με το καλάθι και φάουλ από τον Σαντ Ρος. Οι «πράσινοι» έτρεξαν το δικό τους (9-0) και κατάφεραν να πάρουν και πάλι τα ηνία του αγώνα.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 49-44 για τον Παναθηναϊκό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό και δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ.

Η μαχητικότητα των παικτών του Σερέλη ήταν εμφανής στο παρκέ και έδειχναν όρεξη να βάλουν δύσκολα στο «τριφύλλι».

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 73-66 για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έτρεξε ένα σερί 4-0 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου και πλησίασε τον Παναθηναϊκό και πάλι με τον Μουράτο και τον Εβανς να έχουν καθοριστικό ρόλο στο παρκέ.

Έντονη ανησυχία υπήρξε όταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς 6:47’’ πριν το τέλος του αγώνα αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ.

Η πρώτη διάγνωση κάνει λόγο για διάστρεμμα στον αριστερό του αστράγαλο.

Το Λαύριο προσπαθούσε να κάνει ακόμη ένα come back, αλλά ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: O Παναθηναϊκός μοίρασε 26 ασίστ για 6 μόλις λάθη και έβγαλε σχεδόν αλάνθαστος το δεύτερο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα έτρεξαν ένα επιμέρους 19-8, με τον Νεμάνια Νένοβιτς να βρίσκεται στον πάγκο. Ενώ σχεδόν οι μισή πόντοι για τους γηπεδούχους ήρθαν από το «ζωγραφιστό».

Ο MVP: Ο Τζέρεμι Έβανς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 49-44, 73-66, 102-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 5, Νέντοβιτς 15, Έβανς 22, Σαντ Ρος 19, Πέρι 5, Μέικον 10, Καββαδάς 2, Κασελάκης 10, Μαντζούκας 4, Αβδάλας

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 12, Μουράτος 15, Κακλαμανάκης 6, Περσίδης 12, Γερομιχαλός 16, Νικολαΐδης 2, Σμιθ 9, Αμίνου 4, Πιλάβιος, Σπρίντζιος, Βουλαγρόπουλος 7, Φιλοξενίδης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκό- Λαύριο 102-83: Με το μυαλό στον Νέντοβιτς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.