Παναθηναϊκός- ΑΕΚ 100-75: Πρώτη κατοστάρα για φέτος

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ κι επικράτησε πολύ εύκολα

Ευκαιρία για να «ξεμπουκώσει» στην επίθεση βρήκε ο Παναθηναϊκός  που νίκησε εύκολα 100-75 την ΑΕΚ και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 5-1.

Παράλληλα o Παναθηναϊκός πέτυχε και την καλύτερη επιθετική του επίδοση για φέτος με την πρώτη κατοστάρα. Μέχρι τον αγώνα με την ΑΕΚ η πιο παραγωγική του βραδιά ήταν οι 95 πόντοι κόντρα στην Εφές. Ενώ στην Basket League είχε 92 πόντους κόντρα στον Ιωνικό.

Πρώτος σκόρερ ο Παπαπέτρου με 20 πόντους και τους 14 στην 3η περίοδο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Παναθηναϊκός διαθέτει περισσότερες λύσεις και σαφώς πιο ποιοτικές από την ΑΕΚ. Ήταν θέμα χρόνου να επιβάλλει το ρυθμό του και να «καθαρίσει» τον αγώνα με άνεση πιάνοντας μάλιστα υψηλά στάνταρ στην επίθεση.

Όπως και πολύ καλή απόδοση στην άμυνα, στην 3η περίοδο όταν και τελείωσε τον αγώνα ουσιαστικά. Και δίνοντας την ευκαιρία σε παίκτες να «ξεμπουκώσουν» ενόψει της «διαβολοβδομάδας» στην Euroleague.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Η ΑΕΚ άρχισε εντυπωσιακά με 4/4 τρίποντα και προηγήθηκε στο 3’ με 12-4. Η συνέχεια βέβαια δε μπορούσε να είναι ανάλογη (τέσσερα σερί αστοχα) και ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Στο 8’ το σκορ είχε φτάσει στο 21-16 και στο τέλος της περιόδου 25-18.

Με συνεχόμενα τρίποντα από Πέρι και Σαντ Ρος ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 34-26 στο 13’ καθώς ο αγώνας είχε υψηλό ρυθμό, όπως φαίνεται κι από το σκορ. Τα τρίποντα συνεχίστηκαν, ο Παναθηναϊκός έφτασε στα 6/11, ο Σαντ Ρος στα 3/3 και το σκορ στο 44-29 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Οι «πράσινοι» είχαν τρέξει σερί 10-0 με Σαντ Ρος και Πέρι να έχουν 11 και 10 πόντους αντίστοιχα με 7/8 σουτ συνολικά.

Το ημίχρονο ήταν στο 54-40, έχοντας πάρει 15 πόντους από τον αιφνιδιασμό αλλά και 31 από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να έχει 5/6 σουτ (με 4/5 τρίποντα) ο Παναθηναϊκός έδωσε επιθετικό ρεσιτάλ στην 3η περίοδο. Στο 27΄το σκορ είχε φτάσει στο 76-49 καθώς η ΑΕΚ μετά και τον τραυματισμό του Ανγκόλα δε μπορούσε να ακολουθήσει. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε την 3η περίοδο με το σκορ στο 79-53. Είχε συνολικά 13/26 τρίποντα αλλά μόνο στην 3η περίοδο είχε βάλει ένα παραπάνω απ’ ότι σε ολο το πρώτο μέρος (7/13 έναντι 6/13).

Ο αγώνας ουσιαστικά είχε τελειώσει. Και μάλιστα ο ρυθμός έπεσε πολύ στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός συντηρούσε διαφορά περί τους 20 πόντους και δεν υπήρχε κάτι να τον ανησυχεί.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Πέντε παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Οι «πράσινοι» πήραν 18 πόντους από τον αιφνιδιασμό. Ο Παναθηναϊκός είχε 15/31 τρίποντα, 6/13 στο πρώτο μέρος και 9/18 στο δεύτερο. Η ΑΕΚ άρχισε τον αγώνα με 4/4 τρίποντα και στη συνέχεια είχε 4/23. Αγωνίστηκαν οι 22 από τους 23 διαθέσιμους παίκτες (δεν αγωνίστηκε μόνο ο Λευτέρης Μαντζούκας που ταλαιπωρήθηκε από ίωση). Οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο έδωσαν 47 πόντους.

Ο MVP: Ιωάννης Παπαπέτρου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 54-40, 79-53, 100-75

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 14, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 3, Παπαπέτρου 20, Γουάιτ 6, Πέρι 11, Καββαδάς 3, Κασελάκης 8, Νέντοβιτς 5, Έβανς 4,  Σαντ Ρος 16

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης 6, Ανγκόλα 8, Παππάς 14, Γκρίφιν 18, Βαουλέτ 3, Κολόμ 5, Σαξιώνης, Φιλιππάκος 4, Καρλής 3, Μαυροειδής 4, Χάμερ 10

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- ΑΕΚ 100-75: Πρώτη κατοστάρα για φέτος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.