Παναθηναϊκός – Άρης 108-86: Τον… χαβά του ο Φριντέτ

Ο Φριντέτ έδωσε άλλη μια μεγάλη μπασκετική παράταση (21π., με 9/10 βολές, 4/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, σε 14:23)

Ο Παναθηναϊκός είχε ξανά ηγέτη τον Φριντέτ (έβαλε 21π., σε 14:23), αποφάσισε να σοβαρευτεί στο δεύτερο ημίχρονο και ο Άρης ηττήθηκε με 108-86.

Ο Φριντέτ έδωσε άλλη μια μεγάλη μπασκετική παράταση (21π., με 9/10 βολές, 4/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, σε 14:23) και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη με 108-86 επί του Αρη στο ΟΑΚΑ.

Οι πράσινοι είχαν… θέματα στο πρώτο μέρος, καθώς έδειχναν να έχουν πάρει το ματς χαλαραά.

Στην επανάληψη, όμως, το τριφύλλι αποφάσισε να κόψει την φόρα του Αρη. Και του τα έκοψε μαχαίρι. Οι πράσινοι πήραν μπροστά και διέλυσαν το αντίπαλό τους.

Το τριφύλλι κρατάει από το χθεσινό ματς τα εντυπωσιακά ποσοστά σε δίποντα (64% – 25/39) και τρίποντα (48% – 13/27), τις 25 ασίστ, τα 9 μόνο λάθη, τους 30 πόντους από αιφνιδιασμούς, τους 20 από δεύτερες ευκαιρίες.

Από την άλλη, βέβαια, στα μείον ήταν η νικρή νίκη (31-28) στα ριμπάουντ και τα 8 επιθετικά που του πήραν οι φιλοξενούμενοι. Ο Παναθηναϊκός είχε πολλά θέματα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Επαιζε άμυνα με τα… μάτια (οι 25 πόντοι που δέχτηκε τα λένε όλα). Δεν έβρισκε ρυθμό στην επίθεση και έπαιρνε σκορ μόνο όταν έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο.

Από την άλλη ο Αρης… πυροβολούσε από τα 6.75μ. Είχε ως μπροστάρη τον Γκετσεβίτσιους (είχε 14π. στο πρώτο μέρος με 4/7τριπ.), ενώ την μεγάλη έκπληξη την έκανε ο Σιδερηλίας (7π.).

Οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν τα ριμπάουντ (πήρε 16 με 5 επιθετικά, έναντι 12 με 4 επιθετικά του Παναθηναϊκού). Ετσι οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 8-12 στο 4:17 και 21-24 στο 9.

Μετά το 10 (25-25), ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να σοβαρευτεί. Ετρεξε (είχε 18π. στον αιφνιδιασμό στο πρώτο 20λεπτο), πίεσε.

Ο Φριντέτ πήρε το όπλο του, έριξε δυο τρίποντες ρουκέτες και το τριφύλλι πήρε μπροστά, έκανε ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε 35-25 στο 12:11.

Το ημίχρονο έληξε 50-44

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός έκρινε μετά το 21:53 (52-51) ότι πρέπει να κόψει τ’ αστεία και να… καθαρίσει την μπουγάδα.

Με τον Φριντέτ να οδηγεί και έκανε ένα επιμέρους σκορ 18-5 και πήγε στο +14 (70-56 στο 26:17) συνέχισε με το πόδι στο γκάζι, άρχισε τις ριπές από τα 6.75μ. (4/5 τρίποντα στην 3η περίοδο) και πήρε… αέρα 19π. (81-62 στο 30).

Οι πράσινοι δεν έλεγαν να σταματήσουν με τίποτα ούτε στην 3η περίοδο (συνολικά στο δεύτερο μέρος είχαν 12/18διπ. και 7/14τριπ.) και η διαφορά πήγε και στο +27 (108-81 στο 38:32).

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 50-44, 81-62, 108-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Παπαγιάννης 7 (1/1βολ., 3/3διπ., 4ριμπ.), Ράις 8 (1), Μήτογλου 13 (1τριπ., 6ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), Μπράουν 11 (1τριπ., 4ασ.), Τζόνσον 15 (3/3διπ., 3/5τριπ., 3ριμπ., 5ασ., 1κλεψ.), Παπαπέτρου 2 (2ασ.), Καλάθης 5 (1τριπ., 5ασ., 4κλεψ., 1ριμπ.), Παπαδάκης 5 (1), Βουγιούκας 2, Τόμας 9 (1τριπ., 4ριμπ.), Φριντέτ 21 (9/10βολ., 0/1διπ., 4/4τριπ., 4ασ., 2ριμπ.), Γουάιλι 10 (3ριμπ., 1κλεψ.).

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Μιλόσεβιτς 5. Φλιώνης 6 (4ριμπ., 5ασ., 2κλεψ.), Γκετσεβίτσιους 23 (1/1διπ., 7/11τριπ., 1ριμπ., 7ασ.), Ντραγκίσεβιτς 14 (7ριμπ., 3ασ.), Σιδεροηλίας 7 (2/2διπ., 1/1τριπ.), Βουλγαρόπουλος 2, Σλαφτσάκης, Σακελλαρίου 6 (2), Τάλτον 18 (3/4τριπ., 7ασ., 3ριμπ., 1κλεψ.), Βλάσιος, Γκάγκιτς 3 (4ριμπ.), Νετζήπογλου 2.