Παναθηναϊκός- Ιωνικός 92-78: «Καθάρισε» στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Basket League, επικρατώντας του Ιωνικού Νίκαιας στο ΟΑΚΑ 92-78.

Ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε τη διαφορά και με την άμυνα του Οκάρο Γουάιτ και το επιθετικό ξέσπασμα του Ιωάννη Παπαπέτρου πήρε τη νίκη απέναντι σε έναν Ιωνικό που πάλεψε για τρία δεκάλεπτα.

Ο Παναθηναϊκός που είχε απουσίες (έλειπε ο Παπαγιάννης) έδειξε ότι ακόμα θέλει πολλή δουλειά και έχει να διανύσει μακρύ δρόμο μέχρι να γίνει κανονική ομάδα.

Από την άλλη ο Ιωνικός, που προήλθε από τη νίκη επί της Μονς για το FIBA Europe Cup έδειξε ότι υπάρχει απόλυτη εμπιστοσύνη στους Έλληνες παίκτες, παίζοντας μπάσκετ και όχι… κλεφτοπόλεμο.

Ο Κούρο Σεγκούρα δεν είχε στη διάθεσή του τον Τζος Όουενς, ενώ δεν χρησιμοποίησε ούτε τον Μουχαϊμίν Μουσταφά. Εξαιρετικός ο Γιουτζίν Τζέρμαν και ο Ιωσήφ Κολοβέρος.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής και το ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με την άμυνα του Οκάρο Γουάιτ και τα καλάθια του Ιωάννη Παπαπέτρου.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ο Ιωνικός δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ.

Με τον Γιουτζίν Τζέρμαν να είναι εξαιρετικός στην αρχή. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 17-13 για τον Παναθηναϊκό.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ιωνικός κατάφερε όχι μόνο να μειώσει τη διαφορά, αλλά και να ισοφαρίσει με τον Γκιουζέλη (19-19 στο 12’).

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 7-0 και κατάφερε και πάλι να χτίσει μια μικρή διαφορά (26-19 στο 15’).

Ο Ιωνικός συνέχισε να πιέζει τον Παναθηναϊκό και έβρισκε σκορ από τον Τζέρμαν (17π.), αλλά και τον Γιώργο Γκιουζέλη.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 41-35 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε για πρώτη φορά να πάρει διψήφια διαφορά με το καλάθι του Παπαπέτρου να διαμορφώνει το 48-38 στο 23’.

Ο Ιωνικός εμπιστεύεται το Έλληνες παίκτες και ο Κούρο Σεγκούρα στην τρίτη περίοδο χρησιμοποίησε μια αμιγώς ελληνική πεντάδα με τον Κολοβέρο, Χουγκάζ, Αθηναίου, Αρσενόπουλο και Γόντικα και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά.

Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα με 63-59 και η ομάδα της Νίκαιας να έχει κλέψει τις εντυπώσεις.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε ένα ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά και με ένα σερί 8-0 πήρε και πάλι διψήφια διαφορά (70-59).

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν αυτός που έδωσε επιθετικές λύσεις στον Παναθηναϊκό, όπως και ο Οκάρο Γουάιτ βοήθησε πολύ στην άμυνα.

Ο Ιωνικός δεν σταμάτησε να προσπαθεί να μειώσει, αλλά ήδη είχε κριθεί ο τελικός νικητής κι αυτός δεν ήταν άλλος από τον Παναθηναϊκό.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΆ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη που έκανε ο Ιωνικός και τους μετέτρεψε σε 23 πόντους. Ακόμη οι 10 πόντοι που βρήκαν οι παίκτες του Πρίφτη από δεύτερες ευκαιρίες

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 41-35, 63-59, 92-78

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3, Παπαπέτρου 19, Γουάιτ 16, Φλόιντ 13, Νέντοβιτς 16, Μέικον 9, Καββαδάς, Κασελάκης 6, Αβδάλας, Μαντζούκας 8, Σαντ- Ρος 2

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Αρτις, Κολοβέρος, 13, Τζέρμαν 25, Γόντικας 7, Χουγκάζ 7, Χατζηκυριάκος 3, Αρσενόπουλος 5, Μούρτος 6, Αθηναίου 7, Γκιουζέλης 5

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Ιωνικός 92-78: «Καθάρισε» στο τέταρτο δεκάλεπτο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.