Παναθηναϊκός-Κολοσσός 95-68: Σίφουνας και πάει για Ρεάλ

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο (16-15 υπέρ του Κολοσσού) χάθηκε η … μπάλα.

Η δεύτερη περίοδος στο ΟΑΚΑ ολοκληρώθηκε με σκορ 29-9 υπέρ της ομάδας του Ρικ Πιτίνο. Με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 19 πόντων, χωρίς να έχει ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων (0/7)!

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε όσο περισσότερο μπορούσε. Δίχως να κάνει εντυπωσιακό αριθμό κλεψιμάτων. Σημείωσε 27 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Παράλληλα, έκανε και κάτι περισσότερο εντυπωσιακό. Μάζεψε 63 ριμπάουντ (τα 20 επιθετικά!!), επίδοση που αποτελεί ρεκόρ για την Basket League! Με πρώτο και καλύτερο σε αυτόν τον τομέα τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος «κατέβασε» 16… σκουπίδια!

Μέσα σε όλα αυτά, ο απόλυτος πρωταγωνιστής της τελευταίας αγωνιστικής της Euroleague, ο Νικ Καλάθης είχε την ευκαιρία να δει το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης από τον πάγκο. Μέτρησε μόλις 14:22, έμεινε άποντος και μέτρησε 7 ασίστ. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκπληκτικός και στις τελικές πάσες δίνοντας 30, με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να ακολουθεί τον Καλάθη, έχοντας 6 ασίστ.

Ο Καλάθης ήταν και ο μοναδικός που έμεινε στο «μηδέν», από όσους παίκτες χρησιμοποίησε ο Πιτίνο στο ματς.

Ο Κολοσσός κατέρρευσε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με εντυπωσιακό τρόπο. Από το 23-20 ο Κολοσσός σκόραρε ξανά μετά από 14 αναπάντητους πόντους. Το… πουλάκι είχε πετάξει.

Με τον Στέργιο Κουφό να έχει πολλά παράπονα από τους παίκτες του.

Πλέον, οι «πράσινοι» ετοιμάζονται για ένα ακόμη κομβικό ματς στη φετινή Euroleague, αυτό της Πέμπτης (28/3) με αντίπαλο την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ. Ένα ματς που μπορεί να καθορίσει σε μεγάλο ποσοστό πόσο ψηλά μπορούν να κοιτάζουν φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 44-25, 72-46, 95-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρ.Πιτίνο): Παπαγιάννης 16 (8/11 δίπ., 16 ριμπ.), Παπαπέτρου 12, Καλάθης 0/5 σουτ, 7 ασίστ, Τόμας 12 (6/7 δίπ.), Κιλπάτρικ 4, Γκιστ 8 (8 ριμπ.), Καλαϊτζάκης 6 (2), Βουγιούκας 4, Μήτογλου 12 (7 ριμπ.), Αντετοκούνμπο 6, Λεκαβίτσιους 4 (6 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Σ.Κουφός): Μαυροειδής 2, Μπιλλής, Τσούπκοβιτς 9 (1), Δημάκος 4, Μπράουνινγκ 14 (2), Αγγελάκος 2, Ντιγκς, Πίνκστον 8 (1), Λι 12 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Ντεμπς 17 (4).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-Κολοσσός 95-68: Σίφουνας και πάει για Ρεάλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.