Παναθηναϊκός- Κολοσσός Ρόδου 77-54: Άνετα και με μοίρασμα χρόνου

Οι Παπαπέτρου και Γουάιτ ξεκουράστηκαν, ο Πρίφτης έδωσε χρόνο σε όλους και ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα τον Κολοσσό Ρόδου στο ΟΑΚΑ

Περί νίκης ουδείς λόγος γινόταν πριν το τζάμπολ κιόλας αφού ο Παναθηναϊκός ήταν το αναμφισβήτητο φαβορί στον αγώνα με τον Κολοσσό.

Έπρεπε να το επιβεβαιώσει ο Παναθηναϊκός όπως κι έκανε στο άνετο 77-54 επί της ομάδας της Ρόδου.

Παράλληλα ο Πρίφτης ξεκούρασε τους Παπαπέτρου και Γουάιτ (προληπτικά) αφού αντιμετώπισαν προβλήματα τραυματισμών την περασμένη εβδομάδα.

Και μοίρασε το χρόνο στους υπόλοιπους παίκτες του ώστε να παραμείνουν «ζεστοί» κι ενεργοί.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Από την δεύτερη περίοδο και μετά, μέσα από την άμυνά του ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις προκειμένου να αποσπαστεί και να διασφαλίσει τη νίκη.

Τα καλά νέα για τον Πρίφτη ήταν ότι οι «ρεζέρβες» του είχαν πολύ καλή προσέγγιση ειδικά στο αμυντικό κομμάτι. Έκαναν αυτό που έπρεπε δηλαδή και ήταν χρήσιμο στην  ομάδα τους.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Με τον Παναθηναϊκό να σουτάρει 4/20 (!!!) στο πρώτο δεκάλεπτο (και 1/9 τρίποντα εξ αυτών) ο Κολοσσός κατάφερε με «στρωμένη» εμφάνιση να προηγηθεί 16-13.

Στο 16’ ο Παναθηναϊκός έφυγε με 29-21 αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί. Μείωσαν σε 31-27 στο 19’. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο στο 34-27 με επιμέρους σκορ 21-11 στη δεύτερη περίοδο. Τα δύο τρίποντα του Νεμάνια Νέντοβιτς έφεραν τον Παναθηναϊκό σε διψήφια διαφορά (42-30) για πρώτη φορά στον αγώνα, στο 23’.

Η καλή άμυνα του Παναθηναϊκού έκανε τη διαφορά πλέον καθώς στο 28’30’’  οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 55-36. Στο τέλος της 3ης περιόδου η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (σκορ 60-38).

Με 4’15’’ για το φινάλε ο Νεοκλής Αβδάλας πέτυχε το πρώτο καλάθι της επαγγελματικής του καριέρας για το 72-49.  Και ακολούθησε και τρίποντο…

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Το παθητικό των 54 πόντων από τον Παναθηναϊκό και μάλιστα με τον Κολοσσό να σουτάρει με 28% στα σουτ (18/64). Οι 22 πόντοι των «πράσινων» στον αιφνιδιασμό και οι 20 από τα λάθη του αντιπάλου.

O MVP: Ο Λευτέρης Μποχωρίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 13, Κασελάκης 9, Νέντοβιτς 10, Μέικον 6, Καββαδάς 7, Φλόιντ 4, Αβδάλας 5, Μαντζούκας 3, Σαντ Ρος 13

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροφ 7, Γουίλιαμς 7, Τιλί 5, Σλαφτσάκης 2, Ποτ 7, Ξανθόπουλος, Πράπας 2, Καμπούρης, Μαργαρίτης 1, Μπιλής, Φλόιντ 8, Χατζηδάκης 9