Παναθηναϊκός- Λάρισα 89-43: Δε χαλάρωσε ούτε λεπτό!

Όπως αναμενόταν ο Παναθηναϊκός επικράτησε πολύ άνετα της Λάρισας στον πέμπτο αγώνα στο ΟΑΚΑ κι έκανε μια καλή πρόβα ενόψει των τελικών

Αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος να μην αφήσει το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης στη Λάρισα κι επέδειξε διάθεση «τιμωρίας».

Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε στο τελικό 89-43 και ταυτόχρονα στο 3-2 που του έδωσε την πρόκριση στον τελικό όπου τον περιμένει ο Ολυμπιακός. Μπορεί να βρέθηκε σε μια ασυνήθιστη κατάσταση στα ημιτελικά αφού οι Θεσσαλοί το πάλεψαν παραπάνω απ’ όσο μπορούσαν αλλά στον πέμπτο αγώνα φάνηκε η διαφορά.

Οι «πράσινοι» έκαναν το καλύτερο παιχνίδι τους από πλευρά ενέργειας κι άμυνας στη σειρά, σούταραν για πρώτη φορά τόσο καλά από την περιφέρεια και κυρίως παρότι είχαν εξασφαλίσει από πολύ νωρίς τη νίκη ουδέποτε έριξαν το ρυθμό τους.

Κόντρα στον Προμηθέα, η Λάρισα θα διεκδικήσει την 3η θέση στη φετινή Basket League.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε αποφασισμένος να «τελειώσει» από νωρίς το θέμα με την πρόκριση και να επιβεβαιώσει ότι είναι το φαβορί. Η καλή του άμυνα κράτησε στα 5/16 σουτ τους παίκτες της Λάρισας ενώ παράλληλα στην επίθεση τα πράγματα κυλούσαν υπέροχα από το περιφερειακό σουτ.

Οι «πράσινοι» είχαν 6/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο (όταν προηγήθηκαν 28-12) με τον Οκάρο Γουάιτ μάλιστα να έχει 3/3. Το επισημαίνουμε αυτό διότι μέχρι στιγμής στα τέσσερα ματς της σειράς ο Παναθηναϊκός είχε 28% στα τρίποντα ενώ στον τέταρτο αγώνα ευστόχησε μόλις σε πέντε και στον τρίτο σε επτά!

Και βέβαια ο Γουάιτ είχε 0/11 τρίποντα (στη σειρά με Λάρισα) πριν αρχίσει με 3/3 στον πέμπτο αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε πολύ καλά, είναι αλήθεια και στα μισά της δεύτερης περιόδου ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (40-19).

Ένα σερί 12-0 σε 5’30’’έφερε τους «πράσινους» στο 46-19 πριν «κόψει» ο Ζάρας αυτό το σερί, όμως ο Παναθηναϊκός πλέον ήταν πολύ μακριά και κυριαρχούσε (46-23 στο ημίχρονο). Οι «πράσινοι» με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να «ξεμπουκώνει» επιθετικά, προσέγγισαν και τους τριάντα πόντους στη διαφορά (63-33 στο 26’) και είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.

Το σκορ έφτασε στο 73-35 στο τέλος του δεκαλέπτου καθώς οι «πράσινοι» κυνηγούσαν όλες τις φάσεις στην άμυνα κι έδειχναν διάθεση να βγάλουν ενέργεια ως το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 46-23, 73-35, 89-43

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα, Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 11, Γουάιτ 17, Νέντοβιτς 16, Μέικον 14, Μποχωρίδης 2, Κασελάκης, Χουγκάζ, Έβανς 6, Μαντζούκας 5, Σαντ Ρος 8

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 11, Καράμπελάς, Μπέρζινς 2, Μάριτς 4, Μούντι 6, Χάντσον 2, Τσαϊρέλης 4, Ζάρας 10, Παπαντωνίου 4, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Λάρισα 89-43: Δε χαλάρωσε ούτε λεπτό!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.