Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 72-78 :Έτοιμος για τη στέψη (vid)

Ο Ολυμπιακός είχε ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο όπου και φάνηκε πεντακάθαρα η τεράστια ποιοτική του διαφορά από τον Παναθηναϊκό κι έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών

Ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται να επιστρέψει στο «θρόνο» του πρωταθλητή Ελλάδας για πρώτη φορά μετά το 2017 και μάλιστα με θριαμβευτικό τρόπο.

Και στο ΟΑΚΑ φάνηκε ότι ο Ολυμπιακός απέχει χιλιόμετρα από τους αντιπάλους του και ειδικά τον Παναθηναϊκό. Το τελικό 78-72 ήταν προϊόν της τρομερής απόδοσης των «ερυθρόλευκων» στο δεύτερο μέρος όταν και ανέτρεψε το -14 κι έδειξε πόσο καλύτερη ομάδα είναι.

Έκτη συνεχόμενη νίκη για τους Πειραιώτες επί του Παναθηναϊκού και την Παρασκευή (17/6-21:00) όλα δείχνουν ότι θα πάρουν «σκούπα» και θα κάνουν το double. Ο Παναθηναϊκός είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο αλλά όταν ο Ολυμπιακός άλλαξε το ρυθμό φάνηκε ξεκάθαρα η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το τρομερό «τρίγωνο» Σλούκα- Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ οδήγησε τον Ολυμπιακό.

Το σερί 20-0 του Ολυμπιακού σε ένα εξάλεπτο στην 3η περίοδο έβαλε τέλος στον αγώνα.

Τo επιθετικό «κρεσέντο» του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο άλλαξε όλη τη ψυχολογία της αναμέτρησης. Στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να επιβάλλει τα δικά του δεδομένα. Με την άμυνά του «έκοψε» τη ρακέτα και δεν «πληγώθηκε» μέσα από το «ζωγραφιστό».

Οι μόνες λύσεις του Ολυμπιακού ήταν από τα σουτ τριών πόντων (6/8 στο πρώτο δεκάλεπτο και 6/14 στο πρώτο μέρος) αλλά και τα επιθετικά ριμπάουντ (15 από τους 32 πόντους του). Ο Παναθηναϊκός όμως είχε τον έλεγχο του αγώνα, χάρη στην άμυνά του που του έδινε αυτοπεποίθηση επιθετικά.

Με τους «πράσινους» να είναι στο +14 στο πρώτο μέρος (46-32) κάποια στοιχεία ήταν ενδεικτικά. Ο Ολυμπιακός είχε περιοριστεί στα τρία εύστοχα δίποντα σε 19 προσπάθειες ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 20 περισσότερους πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό» (24-4) αλλά και 8 πόντους στον αιφνιδιασμό (κανένας από πλευράς Ολυμπιακού).

Όμως η κατάσταση άλλαξε στην 3η περίοδο. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πήρε «φωτιά» (14 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο) και ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει τη ψυχολογία του αγώνα όταν με σερί 20-0 και την εκπληκτική του άμυνα κράτησε τον αντίπαλο για 6’10’’ χωρίς πόντο!

Προσέξτε πως είχαν αλλάξει τα πράγματα: Ο Ολυμπιακός από τα 3/19 δίποντα του ημιχρόνου είχε 5/5 ενώ πέτυχε 10 πόντους από τα 6 λάθη του Παναθηναϊκού! Πέτυχε τους πρώτους του (έξι συνολικά) πόντους στον αιφνιδιασμό και περιόρισε τον Παναθηναϊκό στα 3/13 σουτ! Το επιμέρους 29-10 (όταν είχαν πετύχει οι «ερυθρόλευκοι» 32 πόντους σε ένα ημίχρονο) τα έλεγε όλα.

Στο 33’30’’ ο αγώνας πλέον είχε πάει για τα καλά στην πλευρά των «ερυθρόλευκων (61-71) που είχαν αποκτήσει τον απόλυτο έλεγχο. Πλέον είχαν και το ψυχολογικό αβαντάζ αφού ο Παναθηναϊκός άρχισε να έχει πολλή περισσότερη πίεση.

Προσπάθησαν οι «πράσινοι» πάντως και μείωσαν σε 76-72 με 43’’ για το τέλος αλλά το επιθετικό ριμπάουντ του Φαλ (μετά το άστοχο σουτ του Ντόρσεϊ) και οι δύο βολές του Σλούκα (17’’ πριν το τέλος) δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα, Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 17, Γουάιτ 10, Μέικον 6, Νέντοβιτς 11, Έβανς 8, Σαντ Ρος 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3, Ντόρσεϊ 17, Φαλ 5, Βεζένκοφ 19, Παπανικολάου 6, Λαρεντζάκης, Σλούκας 20, Μάρτιν 7, Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 1

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 72-78 :Έτοιμος για τη στέψη (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College