Παναθηναϊκός – Πανιώνιος: Με άνεση το 68-0!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο 96-71 στο ΟΑΚΑ και έφθασε στη 18η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Basket League

Ο Παναθηναϊκός σε ρυθμούς εορταστικούς έκανε μια καλή προπόνηση με αντίπαλο τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ, επικράτησε με 96-71 για τη 18η αγωνιστική της Basket League και διεύρυνε το νικηφόρο σερί σε κανονική περίοδο στα 68 παιχνίδια, ένα σερί που άρχισε την περίοδο 2016-17.

Ο Παναθηναϊκός πριν ταξιδέψει στη Μόσχα για το παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ (15/3) είχαν εύκολο έργο κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης που μάχεται για την αποφυγή υποβιβασμού.

Οι παίκτες του μπήκαν άκεφοι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ, με το «τριφύλλι» να προπορεύεται 22-19 με την ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν, πάτησαν το γκάζι τόσο όσο χρειάστηκε για να ανοίξουν τη διαφορά.

Με σερί 13-0 προηγήθηκαν 45-27 και έφθασαν στο 52-29 (19’΄) στη μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα χρονικό σημείο όπου τα ριμπάουντ ήταν 30-10.

Ο ρυθμός του αγώνα είχε περισσότερο προπονητικό χαρακτήρα στη συνέχεια, με τον Παναθηναϊκό να φθάνει στο +24, 66-42 και τους φιλοξενούμενους απλά να προσπαθούν μην ξεφύγει περισσότερο η διαφορά.

Κάτι που δεν κατάφεραν, με τους γηπεδούχους να φθάνουν στο 84-57 (35’) και να φθάνει στη μέγιστη διαφορά στους 32 πόντους, 93-62 στο 38’

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 52-32, 72-54, 96-71

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 18 (1), Πέιν 6, Λάνγκφορντ 11 (3), Παπαγιάννης 16, Σακελαρίου 5, Παπαπέτρου 8, Γκιστ 13 (1), Καλαϊτζάκης 5 (1), Λεκάβιτσιους, Κιλπάτρικ 3 (1), Καλάθης 7 (1), Αντετοκούνμπο 4.
Πανιώνιος (Φραγκιάς): Δίπλαρος 2, Μπέρι 14 (3), Χάρις 7 (1), Όστιν 13, Χαμιλτόν 11, Παπαντωνίου 14 (3), Καμαριανός 5, Καμπερίδης, Χουγκάζ 2, ΜακΚι 3 (1).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Πανιώνιος: Με άνεση το 68-0!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.