Παναθηναϊκός – Προμηθέας 87-76: Ο γνωστός καλός Καλάθης

Επιστροφή στις νίκες για τους «πράσινους» επί των Πατρινών

Ο Παναθηναϊκός υποχρεούται να τελειώσει την… αγγαρεία της κανονικής διάρκειας της σεζόν, με νίκες, αν και το κίνητρο του αήττητου, χάθηκε στο Περιστέρι.

Άλλη μία πάντως ήρθε σήμερα επί του μαχητικού (σχεδόν σε όλο το ματς) Προμηθέα, με σκορ 87-76.

Πρωταγωνιστής για άλλο ένα παιχνίδι, ποιος άλλος, ο Νικ Καλάθης. Σημείωσε 19 πόντους, με 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του, πίσω στις νίκες.

Μετά από μία κακή πρώτη περίοδο, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-21, οι «πράσινοι» ξύπνησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά τις φωνές του Πιτίνο… Ο Παναθηναϊκός ήταν αλάνθαστος από τις βολές στο πρώτο ημίχρονο (14/14), ο Καλάθης μοίραζε ασίστ και ο Παναθηναϊκός με ένα επί μέρους σκορ 24-13, πήγε στα αποδυτήρια, με το υπέρ του 38-34. Την ίδια ώρα η ομάδα της Πάτρας, προσπαθούσε να σκοράρει από την περιφέρεια, έχοντας 5/19 τρίποντα όμως στην ανάπαυλα.

Ο Καλάθης συνέχισε να καθοδηγεί το «τριφύλλι» και στην τρίτη περίοδο. Μαζί με τον εξαιρετικό Παπαπέτρου (είχε 4/4 τρίποντα στο ματς), έφτασε την διαφορά στο +12 (55-43) στο 27’. Ωστόσο, ένα μικρό σερί του Προμηθέα, από τους Μπράουν και Έλις (εκπληκτικό ματς ο δεύτερος με 16 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ ο Μπράουν είχε 19 πόντους, πήγε την διαφορά στους 5 πόντους (60-55).

Η ομάδα του Προμηθέα έφτασε στον πόντο το ματς (66-65 στο 33’), αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Καλάθης… Έβαλε έξι από τους επόμενους 8 πόντους της ομάδας του «τριφυλλιού» και έδωσε δύο ασίστ στον Τόμας. Αυτός, με ισάριθμα τρίποντα, πήγε το σκορ στο 80-71 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα…

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 38-34, 60-55, 87-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 4 (8ρ.), Παπαπέτρου 16 (4/4 τρίποντα), Καλάθης 19 (6ρ., 8 ασίστ), Τόμας 13, Κιλπάτρικ 7, Λοτζέσκι 7, Γκιστ 4, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 5, Λεκαβίτσιους 4, Λάνγκφορντ 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσιβέλης 8, Γερομίχαλος, Λίποβι 9, Έλις 16 (17ρ., 2 ασίστ, 1 κλεψ., 2 τάπες), Μπράουν 19 (4 ασίστ), Σαλούστρος, Κασελάκης 9, Γκίκας, Μέγιερ 5, Χολ 7 (7 ασίστ), Παρκς 3.