Πανιώνιος – ΑΕΚ 96-101: Νίκη με το μυαλό στη Βόννη

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αρκετά εκτός έδρας από τον Πανιώνιο, όμως πήρε τη νίκη στην παράταση με 101-96 και πλέον στρέφεται στο παιχνίδι με τη Βόννη για το BCL.

Το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης χρειάστηκε η ΑΕΚ για να κάμψει εκτός έδρας την αντίσταση του Πανιωνίου και να πετύχει την 14η σερί νίκη στη Basket League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά, καθώς με δύο τρίποντα από Βεργίνη και Καμαριανό πήρε προβάδισμα με 15-10 στο 5′. Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Λανγκφορντ κατάφερε να κλείσει μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο (21-23).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου διατηρούσε το προβάδισμα, δίχως ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. ΜακΓκιλ και Καμαριανός μείωσαν σε 31-33, με την ΑΕΚ να απαντά και πάλι μέσω του Κιθ  Λάνγκφορντ (35-42), πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Κολοσσός – Άρης 90-86: Ανατροπή και νίκη… παραμονής

Με μπροστάρηδες του Χρυσικόπουλος και Ρέι, η Ένωση βρέθηκε στο +8 (44-52), ανεβάζοντας γενικότερα την απόδοσή της, πριν όμως η διαφορά ξαναμαζευτεί με έμμεσο τρίποντο του Καμπερίδη (54-60).

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, η ΑΕΚ έδειξε να καθαρίζει την υπόθεση-νίκη, καθώς διατήρησε διψήφια διαφορά (68-79 στο 35’), ωστόσο σε εκείνο το σημείο επαναπαύτηκε και έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να επιστρέψουν.

Ο ΜακΓκίλ με γκολ φάουλ έγραψε το 84-84 στα 39” για το τέλος, κάτι που έμεινε μέχρι το τέλος, καθώς οι Ματσιούλις και Ντουρέν δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Λάνγκφορντ έδωσε και πάλι λύσεις (88-92, 43′), με τους Ματσιούλις και Τολιόπουλο με βολές να γράφουν το 92-100 (44′).

Ο Καμαριανός δέχθηκε τεχνική, ο Τολιόπουλος έκανε το 96-101, ο Λάνγκφορντ έχασε δύο βολές και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στο «Σοφία Μπεφόν».

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 38-42, 60-66, 84-84, 96-101 παρ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ(Γαβριήλ): Ντουρέν 15 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 λάθη), Βεργίνης 3 (1), Πέτροβιτς 9 (1/1 δίποντο, 1/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Σουίτνι 19 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Καμαριανός 8 (4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΓκιλ 19 (5/10 σουτ, 9/10 βολές, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τζουγκαράκης 5, Καμπερίδης 8 (5 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 6 (2), Τσάλμερς 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (6 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 8, Χρυσικόπουλος 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Λάνγκφορντ 23 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσιούλις 10 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιαννόπουλος 7, Σλότερ 4, Γκραντ 3

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος – ΑΕΚ 96-101: Νίκη με το μυαλό στη Βόννη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.