Πανιώνιος – Λαύριο 101-91: Με το… δεξί στο «Σοφία Μπεφόν»

Ο Πανιώνιος επικράτησε του Λαυρίου και πήρε.. βαθιά ανάσα για την παραμονή στην Basket League

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Πανιώνιος, όπου επικρατησε με 101-91 του Λαυρίου στο πρώτο ματς που διεξήχθη στο κλειστό του Παλαιού Φαλήρου «Σοφία Μπεφόν».

Οι «κυανέρυθροι» έκαναν ποδαρικό με το… δεξί στη νέα τους έδρα και έκανα ένα μεγάλο βήμα για τον στόχο της παραμονής στην Basket League.

Είχαν μάλιστα, ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, όταν με καλάθια του Μπέρι και του Όστιν πέρασαν μπροστά στο σκορ με 13-6.

Ο Αμερικανός βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση και με 15 πόντους οδήγησε τον «Ιστορικό» στο +14 στο τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 30-16.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Πανιώνιος εκτόξευσε την διαφορά μέχρι και στους 19 πόντους, κλείνοντας το σκορ στο 56-40.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι λάθη του Πανιωνίου μείωσαν την διαφορά στους 8, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν ισχυρό προβάδισμα +11 , σκορ 79-68.

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχτηκε σε θρίλερ, καθώς το Λαύριο έφτασε μέχρι το -8 με τον Λαμπ και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Νίξον.

Ο Λαμπ ολοκλήρωσε ένα σερί 7-0 των φιλοξενουμένων που μείωσαν στο 88-83 και το ματς έγινε ντέρμπι.

Με 4-0 σερί, το Λαύριο μείωσε στο -2 με τον Κακλαμανάκη.

Ο Μπέρι με δικό του 3-0 έφερε το 94-89. Ο Λαμπ μείωσε σε 94-91 στα 47”, όμως ο Μπέρι με δύο βολές έκανε το 96-91 στα 32”.

Ο Νίξον αστόχησε σε δύο βολές, το Λαύριο πήρε το ριμπάουντ, όμως οι παίκτες του έκαναν λάθος και στον αιφνιδιασμό ο Δίπλαρος με καλάθι και φάουλ έκανε τα 98-91.

Νέο λάθος στην επαναφορά και ο Μπέρι με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 101-91.

Μία νίκη που πανηγυρίστηκε έντονα από ομάδα και κόσμο στο κλειστό του Φαλήρου.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 56-40, 79-68, 101-91.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Β.Φραγκιάς): Δίπλαρος 8 (2), Μπέρι 23 (2 τρίπ., 9 ασίστ), Χάρις 11 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Όστιν 25 (2), Χάμιλτον 10 (2), Παπαντωνίου 6 (1), Καμαριανό, Ντόρσεϊ 13 (9 ριμπ.), Καμπερίδης 3 (1), ΜακΚί 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Χ.Σερέλης): Λούντζης 11 (1), Μιλόσεβιτς 18 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Κακλαμανάκης 7, Λαμ 13 (1), Μπιούφορντ 17 (2), Μαστρογιαννόπουλος 4 (4 κλεψ.), Νίξον 9 (1 τρίπ., 6 ασίστ), Κουζέλογλου 10 (2 τρίπ., 5 ριμπ.), Ίνγκλις 2, Γουίθι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος – Λαύριο 101-91: Με το… δεξί στο «Σοφία Μπεφόν»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.