Πανιώνιος – Λαύριο 77-94: Φιλική νίκη με κορυφαίο Άλμαν

Το Λαύριο επικράτησε του Πανιωνίου με 94-77 στον φιλικό αγώνα που διεξήχθη το μεσημέρι της Τετάρτης στο «Σοφία Μπεφόν».

Οι γηπεδούχοι δεν παρουσίασαν καλή εικόνα, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, με τον Γιάννη Λίβανο να δοκιμάζει διάφορα σχήματα και να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε από νωρίς το κεφάλι στο σκορ, αναγκάζοντας τον Πανιώνιο να… κυνηγά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει με διψήφια διαφορά (36-47).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Άρης: Αλλαγή δεδομένων, προς παραμονή ο Μάρκους Λι

Το γεγονός ότι, ουσιαστικά, όλοι οι παίκτες του Πανιωνίου έχουν κάνει μαζί μόλις τρεις προπονήσεις έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην διαμόρφωση του αποτελέσματος, μιας και είναι λογικό να υπάρχει ακόμα ανομοιογένεια.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε με τους «κυανέρυθρους» να προσπαθούν να ανακάμψει, αλλά τα κενά στην άμυνα δεν επέτρεψαν την επιστροφή και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 60-77.

Στην τελευταία περίοδο, πήραν χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίκτες με το τελικό 77-94 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για τον Πανιώνιο Su Casa το ερχόμενο Σάββατο (21/9) με αντίπαλο την Alexandria Sport Club της Αιγύπτου.

Δεκάλεπτα: 22-26, 36-47, 60-77, 77-94

Διαιτητές: Καλδίρης, Μπίκας, Ζακεστίδης

Πανιώνιος Su Casa (Λίβανος): Λιούις 14(2), ΜακΓκιλ 10(1), Λι 14, Ντόρις 4, Βεργίνης 3(1), Μαραγκίδης, Καμαριανός 4, Τσουγκαράκης, Μάρτιν 2, Καμπερίδης 6(2), Πάσαλιτς 7(2), Λαμπρόπουλος 13(1).

Λαύριο (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 8(2), Γερομιχαλός 4, Μιχαλούτσος, Γουότσον 15(3), Άλλμαν 22(3), Ντε Κόζι 19(4), Μουράτος 6, Λεγκίκας 4(1), Ντέιβις 11, Τσιώκος 2, Περράκης, Τσούκου 2, Άουτλο 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος – Λαύριο 77-94: Φιλική νίκη με κορυφαίο Άλμαν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.