ΠΑΟΚ – Λαύριο 99-88: Νίκη και έφυγε για την τετράδα

Ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε μεγάλη αντίσταση από το Λαύριο. Φρόντισε να βάλει τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο και όταν ήρθε η στιγμή της αντεπίθεσης του Λαυρίου ήταν ικανός να αντισταθεί. Η διαφορά μετά από 20 λεπτά αγώνα έφτασε στους 21 πόντους (59-38). Με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει σκορ και δημιουργία και το Λαύριο να...

Ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε μεγάλη αντίσταση από το Λαύριο. Φρόντισε να βάλει τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο και όταν ήρθε η στιγμή της αντεπίθεσης του Λαυρίου ήταν ικανός να αντισταθεί.

Η διαφορά μετά από 20 λεπτά αγώνα έφτασε στους 21 πόντους (59-38). Με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει σκορ και δημιουργία και το Λαύριο να παρακολουθεί.

Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Θοδωρή Ζάρα και η τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ, έδωσαν την ευκαιρία στο Λαύριο να… ροκανίσει τη διαφορά σε ελάχιστο χρόνο. Το 77-63 έγινε 77-67.

Μόνο που ο ΠΑΟΚ, ο οποίος είδε τη διαφορά να μειώνεται στο 50%, δε σάστισε. Τρίποντο ο Αντώνης Κόνιαρης, τρίποντο ο Θοδωρής Ζάρας και το χάσμα παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό.

Μέχρι το τέλος του αγώνα έγινε η απαραίτητη συντήρηση, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να βρίσκουν εύκολους πόντους. Τελείωσαν το ματς με 36 ριμπάουντ (έναντι 25), 23 ασίστ (έναντι 21) και μόλις 9 λάθη (έναντι 8 του Λαυρίου).

Σημαντικές… ανάσες για τον ΠΑΟΚ έδωσαν τα σουτ τριών πόντων, ένα από τα «όπλα» της φετινής ομάδας, με το ποσοστό να φτάνει στο 45% με 10/22 τρίποντα.

Κινητήριοι άξονες για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν οι Κόνιαρης με 15 πόντους και 8 ασίστ, Τζόντρε Τζέφερσον με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-38, 76-59, 99-88.

ΠΑΟΚ (Η.Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Κόνιαρης 15 (3/7 τρίπ., 8 ασίστ), Τέπιτς 3 (1), Γκος 9 (3), Τζέφερσον 18 (6/6 δίπ., 6/6 βολές, 9 ριμπ.), Ζάρας 13 (1), Μαργαρίτης 12 (1), Τσόχλας, Σχίζας 4, Γκάρετ 7, Χάτσερ 10 (2).

ΛΑΥΡΙΟ (Χ.Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 19 (4/7 τρίπ.), Νίξον 9, Κουζέλογλου 1, Μπιούφορντ 8 (1), Γουίτι 18 (7/8 δίπ.), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης, Μιλόσεβιτς 16 (1), Κακλαμανάκης 4, Λαμπ 13 (2).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Λαύριο 99-88: Νίκη και έφυγε για την τετράδα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.