ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 81-73:Τελικός πρόκρισης στο ΟΑΚΑ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ (81-73), ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και το Σάββατο (15/5-17:00) οι δύο ομάδες θα δώσουν στο ΟΑΚΑ τον καθοριστικό αγώνα για την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ.

Δίκαιη η νίκη του ΠΑΟΚ, που έδωσε βάρος στην άμυνα και αποδιοργάνωσε την ΑΕΚ. Η ευστοχία στα τρίποντα έπαιξε μεγάλο ρόλο για τους νικητές ενώ η ΑΕΚ έμεινε από λύσεις.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετική. Παράλληλα η ομάδα του Λυκογιάννη βρήκε λύσεις  από περισσότερους παίκτες (ειδικά από Παπαντωνίου και Τσαλμπούρη) και είχε τον έλεγχο σε όλο τον αγώνα. Τα πολλά λάθη της ΑΕΚ έδωσαν εύκολο σκορ στον ΠΑΟΚ.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Πολύ υψηλό ρυθμό είχε ο αγώνας στην πρώτη περίοδο όταν και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 26-22. Είχαν ένα ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Λυκογιάννη με 2/2 τρίποντα από Καμπερίδη και Τσαλμπούρη. Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλά ποσοστά από το περιφερειακό σουτ, αλλά η ΑΕΚ μάζευε τα ριμπάουντ και έπαιρνε δεύτερες επιθέσεις.

Ο ρυθμός έπεσε στη δεύτερη περίοδο με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα (30-25 στο 14’) με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει (32-32 στο 16’) αλλά με το ημίχρονο να τελειώνει με 40-34 υπέρ των γηπεδούχων. Η ΑΕΚ είχε πολύ μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ (25 έναντι 12 του ΠΑΟΚ) αλλά και 14 λάθη (!) που είχαν προσφέρει… 22 πόντους στους γηπεδούχους!

Στα μισά της 3ης περιόδου, με τον Νόντα Παπαντωνίου να γίνεται σημαντικός παράγοντας του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 52-45. Η ΑΕΚ όμως ήταν πάντα κοντά και απειλούσε και στο 32’ το σκορ ήταν 64-60. Ο ΠΑΟΚ είχε 13/25 τρίποντα (5/19 αντίστοιχα η ΑΕΚ) όταν προηγήθηκε 76-64 στο 36’ και άρχισε να βάζει τα θεμέλια για τη νίκη. Μέχρι το τέλος δε μπορούσε να αλλάξει κάτι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο ΠΑΟΚ πήρε 29 πόντους από τα λάθη των παικτών της ΑΕΚ. Πολύ μεγάλος αριθμός.

Ο MVP: Ο Μάλκολμ Γκρίφιν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73

ΠAΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 16, Γκρίφιν 13, Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 11, Κάρτερ 8, Μπιτς 6, Κονατέ 1, Τσαλμπούρης 11, Ρούμογλου, Καμπερίδης 3, Παπαντωνίου 9, Τέρνερ 3

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 19, Χρυσικόπουλος 8, Ζήσης 3, Γκίκας 7, Λοτζέσκι 9, Μέικον 11, Ματσιούλις 2, Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης 12, Μόουζες 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 81-73:Τελικός πρόκρισης στο ΟΑΚΑ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.