ΠΑΟΚ – Αρης 95-79: Δεν άφησε κανένα περιθώριο

Πέντε λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα, ο Αρης επιχείρησε να πετύχει έναν μικρό άθλο. «Ροκάνισε» διαφορά 17 πόντων (64-57 στο 26΄). Την έφτασε μέχρι τους 5 (80-75,  5 λεπτά πριν το φινάλε). Και μετά ήρθε η (νέα) κατάρρευση. Ο ΠΑΟΚ πανικοβλήθηκε για λίγο. Μόλις συνειδητοποίησε πως το τελικό αποτέλεσμα ήταν υπό αμφισβήτηση, κατάφερε...

Ο ΠΑΟΚ πανικοβλήθηκε για λίγο. Μόλις συνειδητοποίησε πως το τελικό αποτέλεσμα ήταν υπό αμφισβήτηση, κατάφερε ένα επί μέρους σκορ 15-4 και πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (95-79).

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν τη συμπαράσταση και του ποδοσφαιρικού τμήματος, εκμεταλλεύτηκαν κάθε ένα από τα 18 λάθη του Άρη. Από αυτά προήλθαν 24 πόντοι τους, ενώ άλλοι 12 προστέθηκαν από τα σουτ της δεύτερης ευκαιρίας.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, χάρη στην ευστοχία της πίσω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων. Μέτρησαν 13/27 τρίποντα. Όχι πως ο ΠΑΟΚ πήγε πίσω, αφού είχε 14/33, ωστόσο τα σουτ του Άρη ήρθαν στο χρονικό σημείο, όπου επιχείρησε την ανατροπή.

Για ένα ακόμη ματς, ο Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν από τους κορυφαίους του ΠΑΟΚ, έχοντας 20 πόντους. Μόνο που ο Φιλ Γκος έκανε το ματς της… ζωής του με 23 πόντους και ένα κρίσιμο τρίποντο, το οποίο έφερε τη διαφορά ξανά στους 10 πόντους (85-75).

Παρκέ πάτησε έπειτα από τον τραυματισμό του και ο Απόλλωνας Τσόχλας.

Πρώτος σκόρερ για την Άρη ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 15 πόντους.

Ο χαρακτήρας του ντέρμπι έφερε και αρκετό κόσμο στο κλειστό της «Πυλαίας», με περίπου 5.000 φιλάθλους να περνούν το απόγευμά τους στο γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 52-38, 76-61, 95-79.

ΠΑΟΚ (Η.Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 20 (4), Κόνιαρης 3 (1), Τέπιτς 10 (2), Γκος 23 (5/11 τρίπ.), Μορέιρα 6, Ζάρας 7 (1), Τσόχλας, Σχίζας, Αθηναίου, Γκάρερ 13, Χάτσερ 8 , Τζόουνς 5 (1).

Άρης (Β.Αγγέλου): Φλιώνης 2, Μποχωρίδης 15 (3), ΜακΓκί 6, Μπελ 3 (1), Χάρις 14 (3), Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 3 (1), Χρηστίδης, Τζόουνς 13 (2), Νταλό 13 (3), Κάιζερ 8.