ΠΑΟΚ – Χολαργός 80-73: Συνεχίζει…

Ο ΠΑΟΚ, στο πρώτο παιχνίδι του μετά την... χείρα βοηθείας από την οικογένεια Σαββίδη έφτασε στη νίκη με αντίπαλο τον Χολαργό, ξεπερνώντας τα προβλήματα και τις απουσίες.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να σταματήσει. Δεν γίνεται. Συνέχισε από εκεί που είχε μείνει. Τι και αν αγωνίστηκε δίχως τους Χάτσερ και Τζόουνς;

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Χολαργού πιο εύκολο απ΄ ότι δείχνει το τελικό 80-73.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη νωχελική εμφάνιση των φιναλίστ του Κυπέλλου.

Όλα αυτά μέχρι να έρθει το ξέσπασμα για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Ένα επί μέρους 29-15 έκλεισε την τρίτη περίοδο με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 20 πόντων (66-46)!

Ένα προβάδισμα που ήλθε κυρίως από την ευστοχία των γηπεδούχων από τα σουτ τριών πόντων (10/21).

Ο Χολαργός επιχείρησε να κάνει το μεγάλο come back, ήταν εκπληκτικός στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Η διαφορά έπεσε μέχρι τους 6 (77-71) και ενώ ο ΠΑΟΚ είχε προηγηθεί με διαφορά 22 πόντων!

Όπως και να έχει, στο «Παλατάκι» ήταν και ο Γιώργος Σαββίδης, λίγες ημέρες μετά την ανακοίνωση της κίνησης σωτηρίας του μπασκετικού τμήματος από την οικογένεια Σαββίδη. Ωστόσο, στο κλειστό γήπεδο δεν βρέθηκε αρκετός κόσμος, παρά τις παραινέσεις ολόκληρης της εβδομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-31, 66-46, 80-73.

ΠΑΟΚ (Η.Παπαθεοδώρου): Ζάρας 5 (1), Χρυσικόπουλος 16 (4 τρίπ., 5 ριμπ., 5 ασίστ), Κόνιαρης 9 (8 ασίστ, 3 κλεψ.), Τέπιτς 11 (1), Τζέφερσον 3, Μαργαρίτης 7 (1), Τσόχλας 5 (1), Σχίζας 4, Γκάρετ 9, Γκος 11 (2).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Α.Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 5 (1), Γιάνκοβιτς 20 (2), Οκερέαφορ 13 (2), Αγκμπελέσε 4, Χόκινς 2, Κώττας 8 (8 ριμπ.), Καμπερίδης 3, Τάλτον 8 (2), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης 4, Ραλλάτος, Λαβ 6.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Χολαργός 80-73: Συνεχίζει…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.