ΠΑΟΚ – Ήφαιστος 73-75: Νίκη με buzzer beater του Φρεϊμάνις!

Ο Ήφαιστος Λήμνου έφυγε με τη νίκη 75-73 από την έδρα του ΠΑΟΚ για την 19η αγωνιστική της Basket League, χάρη σε buzzer beater του Ρόλαντς Φρεϊμάνις.

Ο Ήφαιστος Λήμνου έφυγε με τη νίκη 75-73 από την έδρα του ΠΑΟΚ για την 19η αγωνιστική της Basket League, χάρη σε buzzer beater του Ρόλαντς Φρεϊμάνις 0.8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν είχε στην διάθεσή του τον Τζοντρέ Τζέφερσον, που αντιμετωπίζει πρόβλημα οξείας αμυγδαλίτιδας.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και ξέφυγαν με 5-10 στο 4’, με τους «ασπρόμαυρους» ωστόσο να μειώνουν στη συνέχεια. Το δεκάλεπτο τελικά έκλεισε στο 18-23.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο, με τους Θεσσαλονικείς να βελτιώνουν την επιθετική τους λειτουργία, ενώ αξιοσημείωτο ήταν το ποσοστό 46,7 % (7/15) στα τρίποντα της ομάδας της Λήμνου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 38-40, με τους Γκος (10π.) και Φρεϊμάνις (9π.) να ξεχωρίζουν από τις δύο πλευρές.

Το τρίτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από τα πολλά λάθη των παικτών και των δύο ομάδων, κάτι που αποδεικνύεται και από το επιμέρους σκορ, που ήταν μόλις 10-14.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε «θρίλερ» τα τελευταία λεπτά. Ο Χαριτόπουλος με τρίποντο διαμόρφωσε το 69-73. Ο Ζάρας μείωσε στο καλάθι από τ γραμμή των βολών και ο Γκος με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε. Με 8 δέκατα του δευτερολέπτου να μένουν ο Φρεϊμάνις σκόραρε με λεϊ απ και χάρισε τη νίκη.

Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Φιλ Γκος με 17 πόντους από την πλευρά των γηπεδούχων, ενώ ο Φρειμάνις με 16 πόντους από την μεριά των φιλοξενούμενων.
Αυτή ήταν η 3η διαδοχική εκτός έδρας νίκη του Ήφαιστου, που μετρά ρεκόρ 11-8, ενώ ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 12-7.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-40, 48-54, 73-75

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13, Μαργαρίτης 6, Τέπιτς 7, Γκος 17, Ζάρας 11, Γκάρετ 8, Χάτσερ 9

Ήφαιστος Λήμνου (Σ. Μανωλόπουλος): Γκότσερ 12, Έβανς 14, Ουίγκινς 8, Μπρέιζελτον 3, Φρεϊμάνις 16, Μανωλόπουλος 6, Μούρτος 2, Χαριτόπουλος 9, Σμιθ 5.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Ήφαιστος 73-75: Νίκη με buzzer beater του Φρεϊμάνις!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.