ΠΑΟΚ- Ιωνικός Νίκαιας 86-84: Τρίτη συνεχόμενη νίκη

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον ΠΑΟΚ, όλες με τον Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του και επιβίωση στο θρίλερ απέναντι στον Ιωνικό χάρη στην άμυνα

Με την άμυνά του ο ΠΑΟΚ «γύρισε» την κατάσταση (86-84) απέναντι στον Ιωνικό Νίκαιας που κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο. Θρίλερ η αναμέτρηση, με λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα και τον Σμιθ να χάνει τη μπάλα στο κρισιμότερο σημείο.

Ο ΠΑΟΚ μετράει πλέον 3-0 με τον Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του. Ο Ιωνικός έκανε ακόμα μια καλή εμφάνιση αλλά στο δεύτερο μέρος αποσυντονίστηκε και ειδικά ο Έλμορ που από τους 15 πόντους του πρώτου εικοσαλέπτου έμεινε στο μηδέν. Και με λάθος αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η άμυνα του ΠΑΟΚ αποσυντόνισε τον Ιωνικό και ειδικά τα ατού του στην επανάληψη. Στο τέλος, τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες: Ένα σουτ, ένα λάθος…

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Με σερί 13-0 απάντησε ο Ιωνικός στο αρχικό 8-2 του ΠΑΟΚ με ξέφυγε 25-18, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-24 για τους Νικαιώτες). Οι Νικαιώτες παρουσίασαν επιθετικό πλουραλισμό (Έλμορ, Σμιθ, Χόλογουελ, Χουγκάζ) ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 6 λάθη από την πρώτη περίοδο.

Με τον Έλμορ (15 πόντοι ήδη με 3/3 τρίποντα και 6/6 βολές) να δίνει ρεσιτάλ ο Ιωνικός ξέφυγε 38-29 στο 14’. Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνά του και μείωσε σε 39-38 στο 17΄30’’ αλλά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και πάλι 52-44 στο τέλος του ημιχρόνου. Σμιθ και Έλμορ είχαν τους 25 από τους 52 πόντους του Ιωνικού.

Οι γηπεδούχοι με σερί 10-0 πέρασαν 56-54 στο 24’ καθώς είχαν βελτιώσει την άμυνά τους σημαντικά. Κι αυτό ήταν το κλειδί καθώς ο Ιωνικός είχε περιοριστεί πολύ επιθετικά στην 3η περίοδο. Στο 28’ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 64-60.

Στα μισά της 4ης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 75-71 αλλά ο Ιωνικός αμέσως ισοφάρισε σε 75-75. Με 1’13’’ για το τέλος το σκορ ήταν στο 84-79 και 26’’ πριν τη λήξη στο 86-81. Ο Άνταμ Σμιθ ευστόχησε σε τρίποντο (86-84) με 8’’ να απομένουν και ο Γκρίφιν έκανε λάθος στην επαναφορά καθώς ο Φιτζπάτρικ έκλεψε τη μπάλα. Ο Έλμορ πάσαρε στον Σμιθ που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και όλα τελείωσαν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Από τις χειρότερες βραδιές (αν όχι η χειρότερη) στην καριέρα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και μάλιστα στο γήπεδο που έκανε τα πρώτα του βήματα στο επαγγελματικό πρωτάθλημα: 1 πόντος και 0/8 σουτ.

Ο MVP:

Μπορεί να έκανε το λάθος στο τέλος(που δε στοίχισε στον ΠΑΟΚ) αλλά ο Μάλκολμ Γκρίφιν ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας. Όμως πολύ μεγάλη συμμετοχή, ειδικά στην επιστροφή μέσω της άμυνας είχε ο Βαγγέλης Μαργαρίτης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 44-52, 67-65, 86-84

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 3, Λοβ 17, Γκρίφιν 14, Κακλαμανάκης 12, Καμπερίδης, Κονατέ 10, Τσαλμπούρης 8, Μαργαρίτης 8, Παπαντωνίου, Τέρνερ 10, Μήτρου- Λονγκ 4

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αγγέλου): Σμιθ 21, Έλμορ 15, Μαυροκεφαλίδης 1, Χόλογουελ 8, Μουσταφά 7, Πετρόπουλος, Πρίτζετ 6, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 7, Τολιόπουλος 9, Χουγκάζ 10

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ ΝΙΚΑΙΑΣ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ- Ιωνικός Νίκαιας 86-84: Τρίτη συνεχόμενη νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College